Polonya Oturum İzni İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Ana SayfaPolonya'da YaşamPolonya Oturum İzni İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Polonya oturum izni için gereken belgeler neler? Polonya oturum kartı nasıl alınır? Oturum izni için gerekli belgeler listesi…

Polonya Oturum İzni İşlemleri başlıklı yazımda sizlerle paylaştığım gibi, oturum izni alma konusunda yapmanız gereken bir dizi işlem bulunuyor. Aklınızda soru işareti kalmaması amacıyla hazırladığım yazı dizisine, Polonya oturum izni için gereken belgeler ile devam ediyorum…

Polonya oturum işlemleri için gereken belgeler konusunda sizler için hazırladığım Soru-Cevap bölümüne oldukça fazla soru geliyor. Dolayısıyla aklınıza takılan soruları sizler de bu bölümde paylaşabilirsiniz. Bu yazımda Polonya oturum izni için gereken belgeleri ve bu belgeleri nasıl temin edebileceğinizi detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştım. Aynı zamanda Polonya’da oturum izni başvurusunu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de okuyabileceksiniz…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya oturum izniPOLONYA OTURUM İZNİ İŞLEMLERİ

Polonya oturum izni ya da başka bir deyişle Polonya oturum kartı, oldukça önemli bir konu olmasına rağmen maalesef bazı danışmanlık firmaları tarafından sıkça suistimal edilebilen bir konudur. Polonya’ya eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli sebeplerle gelecek olan insanların, Polonya oturum izni konusunda en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için elimden geldiğince detaylı yazılar yazıyorum….

Polonya Oturum İzni Başvurusu

Polonya oturum izni başvurusu yapmak için öncelikle Polonya’da bağlı bulunduğunuz valiliğe, yani Lehçe ismi ile Urząd Miasta‘ya (Okunuşu: Urjont Miasta) gitmeniz gerekiyor. Valilik binası içerisinde başvurunuzu yapmak için sıra numaranızı alarak bir yetkiliyle konuşmayı beklemelisiniz. Uzun bir bekleyiş olabilir, zira Polonya‘daki devlet çalışanlarının yavaşlık konusunda bizimkilere taş çıkardığını siz de bekleyerek anlayacaksınız maalesef…

Başvuru sırası size geldiğinde, sizinle ilgilenen yetkiliye Polonya oturma izni başvurusu yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Valilikte bulunan bazı yetkililer maalesef İngilizce konuşamıyor. Dolayısıyla Lehçe bilmiyorsanız, özellikle İngilizce bilen birine yönlendirmelerini rica edebilirsiniz.

Yetkili kişi, yazımın devamındaki fotoğrafta da görebileceğiniz, Polonya oturum izni için gerekli belgeler listesi ile beraber, yaklaşık 20 sayfalık başvuru formu verecektir. Başvuru formunu nasıl doldurmanız gerektiğini ise, Polonya Oturum İzni İçin Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? başlıklı yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Polonya oturum izni başvurusu için gereken belgeler’den bahsetmeden önce önemli bir ayrıntı: Size verilen bütün belgeleri tamamen Lehçe dilinde doldurmanız gerekmektedir!!! Başka türlü başvurunuzu dahi yapamazsınız!!!

Polonya Oturum İzni İçin Gereken Belgeler

Aşağıda sizlerle paylaştığım Polonya oturum izni için gereken belgeler listesi, Polonya’da eğitim, çalışma, evlilik gibi amaçlarla başvuran kişiler için geçerlidir. Dolayısıyla, başvuru amacınıza bağlı olarak bazı belgelerden muaf olabiliyorsunuz. Örneğin evli değilseniz, 5. ve 6. maddeleri dikkate almanız gerekmiyor. Ya da çalışmıyor iseniz, 10. ve 11. maddeleri dikkate almanız gerekmiyor…

Yazımın devamında, Polonya oturum izni için gerekenler listesinde yer alan maddelerin teker teker açıklamalarını okuyabilirsiniz. (Fotoğraf kalitesi için üzgünüm)

oturum izni için gereken belgeler
Polonya oturum izni için gereken belgeler

Yine belirtmem gerekir ki Polonya’da oturum izni başvurunuzda sizden istenilecek belgeler, Polonya’daki her şehirde değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak sizden istenecek belgeler aynı olacaktır. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi sizlere 14 maddelik hazırlamanız gereken belgeler listesi vereceklerdir. Bu maddelere teker teker bakacak olursak;

 1  Başvuru Formu

Polonya oturum izni için tamamen LEHÇE doldurmanız gereken yaklaşık 20 sayfalık başvuru formuna ihtiyacınız var. Polonya oturum izni için gereken belgeler’den ilki olan bu formu, Migrant isimli web sitesinden indirebilir ya da bulunduğunuz şehirdeki Urząd Miasta isimli valilikten alabilirsiniz. Valilikten aldığınız başvuru formunu doldurduktan sonra 3 adet fotokopisini almanız gerekiyor. Son olarak da başvurunuzu yapacağınız günün tarihini ve ISLAK İMZANIZI atmalısınız. Başvuru formunu doğru bir şekilde hazırlayabilmek için, detaylı bir şekilde hazırladığım yazıma göz atmanızı tavsiye ederim: Oturum Kartı İçin Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

 2  Pasaport Fotokopisi:

Polonya oturum kartı başvurunuz için pasaportunuzda fotoğraf bulunan ilk sayfanın 4 adet fotokopisini, eğer pasaportunuzun içinde vizeniz de varsa aynı şekilde 4 adet fotokopisini ve pasaportunuzun içindeki işlem görmüş tüm sayfaların 1’er adet fotokopisini almanız gerek. (Polonya oturum izni için gereken belgeler’den en önemlisi Pasaportunuzdur. Pasaportunuzu yanınızdan eksik etmeyin, devamlı görmek isteyeceklerdir)

 3  Yurtta İkamet Beyanı: 

Polonya oturum izni işlemleri için gerekli belgelerden bir tanesi de nerede konakladığınızı net bir şekilde beyan etmenizdir. Eğer öğrenci yurdunda ikamet ediyorsanız, yurt müdürünüze gitmeli ve oturum kartı için başvuru yaptığınızı söylemelisiniz. Yurt müdürü sizin için yurtta kaldığınıza dair bir belge dolduracaktır. Bu alacağınız belgenin 4 adet fotokopisini almanız gerek. (Yetkili kişiye orjinal belgeyi de göstermeniz gerekecektir)

 4  Öğrenci Belgesi:

Eğitim aldığınız üniversitenin öğrenci işleri ofisinden ya da özel dil kursundan, öğrenci olduğunuzu kanıtlayan “Öğrenci Belgesi” almanız gerekiyor. Aldığınız öğrenci belgesini valilikteki yetkiliye teslim ederken fotokopisini değil, ORJİNALİNİ vermelisiniz. Ayrıca Polonya’da Öğrenciler İçin Oturum İzni İşlemleri başlıklı yazıma da bakabilirsiniz.

 5  Evlilik Cüzdanı:

Polonya oturum izni için gereken belgeler’den birisi olan bu madde, evli olanlar için geçerlidir. Eğer evli değilseniz bu maddeyi atlayabilirsiniz. Polonya vatandaşı ile evliliği devam eden kişilerin, evlendirme dairesine giderek evli olduklarını kanıtlayan belgeyi almaları ve 1 adet fotokopisini çekmeleri gerek. (Yetkili kişiye orjinal belgeyi de göstermeniz gerekecektir)

 6  Eş Kimlik Kartı:

Polonya oturum izni için gereken belgeler’den birisi olan bu madde, yine evli olanlar içindir. Evli olduğunuz Polonya vatandaşına air kimliğinin 1 adet fotokopisini almanız gerek.

 7  Ev’de İkamet Belgesi:

3. bölümde bahsettiğim gibi eğer yurtta değil de ev’de ikamet ediyorsanız, yani Polonya’da Ev Kiralamış iseniz işiniz biraz daha kolay. Ev sahibiniz ile yapmış olduğunuz kira sözleşmesinin 1 adet fotokopisini almanız yeterli. (Yetkili kişiye kira sözleşmenizin orjinalini de göstermeniz gerekecektir)

 8  Banka Hesap Dökümü:

Polonya oturum kartı başvurusunda olumlu karar almadaki bana göre en önemli faktör, bankada sahip olduğunuz para miktarıdır! Polonya oturum izni için gereken belgeler’i eksiksiz tamamlayabilmek için, herhangi bir Polonya bankasında hesabınız olması gerektiğini belirtmem gerekiyor. Polonya’da 1 yıl boyunca yaşam giderlerinizi karşılamanız için yeterli/gerekli miktar, ortalama 2.500 Euro şeklinde hesaplanır. Size tavsiyem, sorun yaşamak istemiyorsanız ve işinizi garantiye almak istiyorsanız eğer, banka hesabınızda 3.000 Euro civarında para göstermenizde yarar var. Bankanızdan alacağınız son 3 aylık hesap dökümünü de belgelerinizin arasına koymalısınız. Polonya Bankaları arasında ING Bank Polska ya da Bank WBK tavsiyemdir.

 9  Sağlık Sigortası:

Polonya oturum izni başvurusu için gereken belgelerden bir tanesi de sağlık sigortasıdır. Polonya‘ya ilk defa geliyorsanız eğer, Türkiye’de başvurmuş olduğunuz Polonya Vizesi için 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortasını Lehçe’ye tercüme ettirerek kullanabilirsiniz. Ancak eğer elinizde önceden aldığınız bir sağlık sigortanız yok ise, Polonya’da sağlık sigortanızı yaptırmanız ve bu sigortanın 1 adet fotokopisini valilikteki yetkiliye teslim etmelisiniz. Polonya Sigorta Şirketleri arasında PZU ve NFZ isimli iki kurumu öneriyorum.

 10-11  Çalışanlar ve Evli Olanlar:

Bu iki madde çalışanlar ya da iş yeri sahipleri için geçerli. Dolayısıyla işverenden alacağınız bazı belgeleri de başvuru dosyanızın içerisine koymalısınız. Önümüzdeki günlerde Polonya’da Çalışanlar İçin Oturum İzni İşlemleri ve Polonya’da Evlilik İle Oturum İzni Alma başlıklı yazımda bu konuya detaylı bir şekilde değineceğim.

 12  Fotoğraf:

Polonya oturum izni başvurusu için yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Herhangi bir fotoğrafçıya giderek, valilikten size verilecek olan gerekenler listesini fotoğrafçıya göstermeniz yeterli. Polonya oturum izni için toplamda 4 adet fotoğraf gerekiyor. Esasında pasaport alırken uymanız gereken kurallarla aynı kurallar burada da geçerli. Fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması ve 4,5 cm X 3,5 cm ebatlarında olması, herhangi bir şekilde fotoğrafta düzeltme yapılmamış olması, yüzünüzün net bir şekilde göründüğü (%70-80) temiz bir fotoğraf olmalı.

 13  Başvuru Ücreti:

Polonya oturum kartı başvurusu için yukarıda belirttiğim gereken belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırladıysanız eğer, valiliğe (Urząd Miasta) gitmeli ve belgelerinizi yetkiliye teslim etmelisiniz. Bu işlemden sonra ise posta yoluyla ya da valilik içerisinde bulunan veznelerde 340 Zloty ödeme yapmalısınız. Bu miktar Polonya’nın her şehrinde farklılık gösterebilir.

 14  Oturum Kartı Ücreti:

Yine bir ödeme yapma zamanı. Polonya oturum izni başvuruları genellikle 2-3 ay kadar sürebiliyor. Oturum izni başvurunuz kabul edilse de edilmese de, ikamet adresinize posta yoluyla bilgilendirme yazısı gönderilecektir. Eğer başvurunuz kabul edilmiş ise, oturum kartı basılması için 25 Zloty ödeme yapmak durumundasınız. Yine bu miktar Polonya’nın her şehrinde farklılık gösterebilir ve ödemenizi posta yoluyla ya da valilik içerisinde bulunan veznelerde yapabilirsiniz.

 15  Adres Beyanı:

Polonya oturum izni başvurunuz kabul edilmiş ise, son olarak Adres Beyanı yapmanız gerekli. Bu konuyu detaylı bir şekilde Polonya Oturum İzni İçin Adres Beyanı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımda açıkladığım için tekrar yazma gereği duymuyorum.

Polonya Oturum İzni Konusunda Bazı Detaylar

Polonya oturum izni için gereken belgeler konusunda yeterince bilgi verdiğimi umuyorum. Ancak aklınıza takılmış olması muhtemel bazı detaylardan da bahsetmek gerekli…

Polonya oturum başvurusu için gerekli belgeler’i belgeleri eksiksiz topladıysanız eğer, hazırladığınız belgelerinizle beraber valiliğe tekrar gitmeli ve sıranız geldiğinde yetkili kişiye teslim etmelisiniz. Yetkili kişi belgelerinizi teker teker kontrol ettikten sonra, eğer eksik varsa tamamlıyor ya da size tamamlatıyor.

Artık yaklaşık 2-3 hafta kadar valilik tarafından size gönderilmesi gereken Karar Mektubu, yani DECISION beklemelisiniz. Bu karar mektubu elinize geçer geçmez valiliğe gitmeli ve başvurunuzun hangi aşamada olduğunu sorgulamanız gerekiyor.

Polonya oturum izni için gereken belgeler’de herhangi bir eksiğiniz olmamasına rağmen, bazen size gönderilecek olan karar mektubunda “Eksik belge nedeniyle işleminiz başlatılamıyor” şeklinde bir uyarı yazabilir. Bu durum bazen yetkili kişinin sorumsuzluğu nedeniyle olabilirken, bazen ise dalgınlık nedeniyle olabiliyor. dolayısıyla karar mektubu elinize geçer geçmez valiliğe gitmeniz ve eğer eksik belge varsa hemen doğrusunu teslim etmeniz önemli…

Yetkili kişinin “Biz sizi arayacağız” demesine sakın aldırmayın, çünkü çoğu zaman aramıyorlar ve siz de her şeyin yolunda olduğunu düşünebiliyorsunuz:) Bu durum kartınızı teslim alma sürenizi uzatacaktır. Açıkçası Polonyalı memurların bazen ne kadar tembel olabileceğine sizler de tanık olacaksınız.

Son olarak belirtmem gerekir ki, Polonya’da oturum izni almak toplamda 2-3 ay alan bir süreçtir. Tüm bu işlemleri kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştım. Dolayısıyla umarım bu basit işlem için Polonya Danışmanlık Şirketleri‘ne yüzlerce EURO ödemek zorunda kalmazsınız.

Diğer Polonya Oturum İzni İşlemleri

Polonya Oturum İzni konusunda yazdığım ve merak ettiğiniz tüm sorulara cevap olabilecek tüm yazılarımı, Polonya Oturum İzni İşlemleri başlıklı yazımda toplu bir şekilde bulabilirsiniz…

Polonya oturum izniPOLONYA OTURUM İZNİ İŞLEMLERİ

Polonya oturum izni ya da başka bir deyişle Polonya oturum kartı, oldukça önemli bir konu olmasına rağmen maalesef bazı danışmanlık firmaları tarafından sıkça suistimal edilebilen bir konudur. Polonya’ya eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli sebeplerle gelecek olan insanların, Polonya oturum izni konusunda en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için elimden geldiğince detaylı yazılar yazıyorum….


Umarım OTURUM KARTI İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

4 YORUM

 1. Merhaba bilgilendirmeniz için teşekkür ederim benim bir sorum olacaktı ben polonyaya çalışmak için akrabam davetiye yolladı kendi iş yeri için başvurduk 2 kere fakat ikisindede red geldi ne yapmamız gerek

 2. Merhaba. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ben Polonya da bir üniversiteden mezun oldum. Bu durumda da aynı şeyler mi geçerli yoksa farklı bir durum söz konusu mu ? Teşek

 3. Merhaba, ayrıntılı bilgiler için teşekkürler.

  Oturum başvurusu Polonyalı yetkililer tarafından değerlendirilirken vize süremin bitmesi bir sorun yaratır mı? Veya oturum izni sonuçlarımı beklerken Schengen içinde ülke dışına çıkabilir miyim?

  • Merhabalar, verdiğim bilgilerin işinize yaramasına sevindim 🙂

   Oturum iznini beklerken vizenizin süresinin bitmesi sorun olmaz. Oturum izni başvurunuzu yaptıktan yaklaşık 2-3 hafta sonra sizin adresinize “Decision” yani “Karar” mektubu postalanacaktır. Karar mektubunuzu alıp yetkiliye tekrar gitmeli ve pasaportunuza “Damga” bastırmalısınız. Dolayısıyla toplamda yaklaşık 2 ay sürecek olan Oturum işlemleri boyunca Polonya’da yasal olarak kalabileceksiniz.

   Ancak maalesef Oturum izni başvurusu sürecinde Polonya dışına çıkmanız yasaktır. Yani Oturum Kartınızı elinize aldığınız andan itibaren Polonya dışına çıkabilirsiniz. (Schengen ülkeleri de dahil)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...