Polonya Halkının İngilizce Bilme Oranı

Polonya Halkının İngilizce Bilme Oranı
Konu Başlıkları

Polonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler, her zaman Polonya halkının İngilizce bilme oranının ne durumda olduğunu merak etmiştir. Polonya halkı İngilizce biliyor mu? ya da Polonya’da İngilizce bilmek yeterli mi? gibi soruların da aklınızı kurcaladığına eminim…

Yıllarca Rusya ve Almanya’nın baskıları altında kalmış olan Polonya‘da, özelikle yaşlı insanlarının Rusça ve Almanca bilenleriyle karşılaşmanız çok mümkün iken, İngilizce bilenleriyle karşılaşmanız (büyük şehirler hariç) pek de mümkün değil. Ancak yeni nesil için aynı şeyi söylemek yanlış olacaktır. Öyle ki, birazdan sizlerle paylaşacağım araştırma da, Polonya halkının gayet iyi bir düzeyde İngilizce bilgisine sahip olduğunu kanıtlıyor. Polonya’da İngilizce Hazırlık Eğitimi başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Polonya Halkının İngilizce Seviyesi

Polonya’nın yaşlılarıyla konuşma fırsatı bulursanız sakın kaçırmayın, anlatacakları bir sürü hikaye olacağına emin olabilirsiniz 🙂 Özellikle de benim gibi Komünist rejim dönemi hakkında merak ettikleriniz varsa, en iyi bilgileri o dönemi bire bir yaşamış insanlardan alabilirsiniz. Dediğim gibi Polonya‘nın yaşlıları Rusça ve Almanca konuşabiliyor; ancak bu güne kadar çok az sayıda İngilizce konuşabilen yaşlı bir insana denk geldiğimi belirtmem gerekir.

Polonya’nın gençleri için ise durum çok farklı. Polonya, özellikle de Avrupa Birliğine girdikten sonra ciddi oranda gelişim göstermiş bir ülke. Sınırların kalkmasıyla beraber de daha global bir ülke haline dönüşmüş. Daha iyi iş imkanı elde etmek isteyen Polonyalılar, yavaş yavaş İngiltere, Amerika gibi daha iyi şartlara sahip ülkelere yerleşmeye başlamışlar. Bunun yanı sıra eğitim sisteminde yapılan düzenlemelerle beraber, yabancı dili gayet iyi olan bir nesil yetişmeye başlamış. Dolayısıyla yeni neslin büyük bir bölümü akıcı bir şekilde İngilizce konuşabiliyor. İngilizce Kaynaklar başlıklı makalemizi de inceleyebillirsiniz.

Polonya eğitim sitemi de bu söylediklerimi destekler nitelikte. Polonya halkı, daha ilk okuldan itibaren, tercihe göre İngilizce, Almanca ve İspanyolca seçmeli dersler alıyorlar. Türkiye’de de var diyebilirsiniz, ancak Polonyalıların yabancı dil öğrenmeyi bizden daha çok ciddiye aldıkları çok açık ve bu konuda Polonya hükümetinin de yatırımları artıyor.

Polonya halkının İngilizce bilgisi çok mu iyi?

Kendi tecrübelerime göre çok üst düzeyde olmasa da EVET! Polonya’da birçok insan tanıyacaksınız ve bu insanların hepsinin de çok iyi seviyede İngilizce bilmesini bekleyemezsiniz. Ancak şuna emin olabilirsiniz ki, iletişim kurmakta sıkıntı yaşamayacaksınız. Bazı insanların İngilizce telaffuz biçimleri size garip gelebilir, ancak yine de anlaşabilirsiniz. Dolayısıyla, İngiliz ya da Amerikan aksanıyla İngilizce konuşan Polonyalılarla her zaman rastlayamayacak olsanız bile, orta ve orta üstü düzeyde İngilizce bilgisine sahipseniz eğer, gayet kolay bir şekilde iletişim kurabileceksiniz. Lehçe Nasıl Bir Dil ve Nasıl Öğrenilir başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Zaten amacınız iletişimi rahat bir biçimde kurabilmek ve derdinizi anlatabilmek ise, genç insanlarla bu konuda sıkıntı yaşayabileceğinizi sanmıyorum. Zaten yazımın devamında Polonya halkının İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşma sıralamasında gayet iyi bir yerde olduğunu da göreceksiniz. Özellikle de Polonya’nın Wroclaw, Krakow, Varşova, Poznan, Gdansk gibi büyük ve öğrenci şehirlerinde İngilizce konuşma oranı oldukça yüksektir. Daha küçük şehirlerde yaşlı nüfusun daha yoğun olması sebebiyle, İngilizce iletişim kurmakta zorluk çekebilirsiniz.

İngilizce hazırlık eğitimi alırken zorlanır mıyım?

Hazır Polonya halkının İngilizce bilgi seviyesinden bahsetmişken, sizlerden gelen bir diğer soruya da cevap vermiş olayım. Lehçe zor bir dildir ve Polonya’da eğitim almak isteyenlerin büyük çoğunluğu da bu nedenle İngilizce eğitim alma taraftarı oluyor. Ancak öğrencilerin büyük bir bölümü İngilizce işlenen dersleri anlayamayacaklarından korkuyor.

Polonya’da üniversite eğitiminize başlamadan önce, isterseniz İngilizce hazırlık kursu alabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu kursta kazanacağınız İngilizce yeterlilik, Polonya üniversitelerindeki dersleriniz için gayet yeterli olacaktır. Üniversite hocalarının neredeyse tamamı İngilizce biliyor, ancak eğitiminiz sırasında sizler de fark edeceksiniz ki, sizin İngilizce bilginiz birçok hocadan çok daha iyi seviyede olacaktır. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir çekinceniz olmasın. Polonya’da İngilizce Hazırlık Eğitimi başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Polonya İngilizce Bilme Oranı

Polonya halkının İngilizce bilme oranı

Yukarıda okuduklarınız genellikle tecrübeye dayalı yorumlarım idi. Şimdi sizlerle Education First tarafından her yıl yapılan, Dünya İngilizce Yeterlilik İndeksi araştırmasını paylaşmak istiyorum. Esasında bu araştırma da tecrübelerimi doğrular nitelikte. Asya, Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrikayı da kapsayacak şekilde toplamda 113 ülke ve bölge arasında yapılan bu araştırma; İngilizce gramer, kelime bilgisi, okuma ve dinleme konularında tam 2.2 milyon kişi üzerinden dikkatle hazırlanmış.

Dünya’da, İngilizce anadili olmamasına rağmen, ikinci dil olarak İngilizceyi en akıcı şekilde konuşan ülkeler sıralamasına bakacak olursak, Polonya 2023 yılı itibariyle 13. sırada yer aldı. Türkiye ise 66. sırada yer alıyor.

Polonya halkının İngilizce bilme oranı

Education First tarafından yapılan dünya İngilizce yeterlilik araştırması, dünya genelinde kadınların erkeklere oranla daha iyi İngilizce konuşabildiğini de ortaya koyuyor. Ayrıca İngilizce bilgisine sahip kişilerin, bilmeyenlere oranla çok daha iyi maaş aldıkları da kanıtlanmış durumda.

Sonuçlar bize gösteriyor ki, Polonya halkının İngilizce bilgi seviyesi hiç de küçümsenmeyecek kadar iyi. Özellikle de Türkiye ile Polonyayı kıyaslayacak olursak, arada çok büyük bir fark olduğunu görüyoruz.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi, 2011-2015 yılları arasında Polonya halkının İngilizce bilgi seviyesi, dünya sıralamalarında her zaman ilk 10 içerisinde yer almış.

Polonya halkının ingilizce
Polonya halkının İngilizce bilme oranı

Sonuç olarak, Polonya’nın genç nüfusu çoğunlukla büyük şehirlerde yaşıyor ve İngilizce konuşabilme oranı gerçekten çok yüksek. Dolayısıyla Polonya’da hangi şehirde yaşamalı? şeklinde sorular soran Polonya’ya yeni gelecek insanlara, her zaman Polonya’nın büyük şehirlerinde yaşamalarına yönelik tavsiyeler veriyorum.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.