Polonya Devlet Bursları | Polonya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Polonya devlet bursları, Polonya hükümet bursu imkanları, Polonya'da burslu okumak mümkün mü, Polonya'da ücretsiz üniversite eğitimi, Polonya eğitim bursu, Polonya bursları, Polonya'da burs imkanları...
Polonya Devlet Bursları | Polonya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi
Konu Başlıkları

Polonya hükümet bursu olarak da bilinen Polonya devlet bursları, az sayıda öğrenci kabul etmeleri, ekonomik durumu düşük olan bazı ülke vatandaşlarına öncelik verilmesi ve gerçekten akademik başarı düzeyi yüksek öğrencileri seçmelerinden dolayı kabul alması en zor burs türü diyebiliriz.

Özellikle BUWİWM, HEIS ve Avrupa Birliği Fonları gibi çeşitli organizasyonlar tarafından finanse edilen Polonya bursları vardır ve Polonya devlet bursları imkanlarından nasıl faydalanabileceğinizi, ne tür kurumların sizlere Polonya bursu verebileceğini ve Polonya’da ücretsiz üniversite eğitimi imkanından nasıl faydalanacağınızı detaylı makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz…

Polonya Devlet Bursları

Yakın zamanda sizlerle paylaşacağım Polonya Eğitim Masrafları başlıklı yazımda da görebileceğiniz gibi, Polonya’da Eğitim hem Türkiye’ye, hem de diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre oldukça ekonomik diyebiliriz. Her ne kadar ekonomik olsa da, özellikle akademik anlamda ciddi başarıları olan öğrenciler eğitim ve yaşam maliyetlerini mümkün olduğunca düşürebilmek ve ailelerine yük olmamak için Polonya’da Burs İmkanları konusunda bana da çok fazla soru yöneltebiliyor.

Dolayısıyla Polonya’da burslu üniversite okumak istiyorum ya da Polonya’da ücretsiz üniversite eğitimi mümkün mü şeklinde sorular yönelten öğrencilerin de en azından fikir sahibi olabilmesi için Polonya devlet bursları imkanlarından bahsetmek istiyorum. Detaylara geçmeden önce bir kez daha uyarmak isterim ki, Polonya devlet bursu imkanlarından faydalanmak çok kolay değildir ve gerçekten çaba harcamanız gerekir. Polonya Eğitim Danışmanlık Şirketleri ve Yalanları başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, lütfen bazı danışmanlık şirketlerinin tutarsız vaatlerine kanmayın…

Yazımın başında da belirttiğim gibi, özellikle BUWİWM, HEIS ve Avrupa Birliği Fonları gibi çeşitli organizasyonlar tarafından finanse edilen ve Polonya hükümeti kontrolü ile öğrencilere verilen çeşitli burslar vardır. Polonya devlet bursları öğrencinin tüm üniversite masraflarını karşılayabilir, tüm maliyeti karşılamadığı durumlarda üniversite masraflarında ciddi indirimler yapabilir, sizlere aylık olarak belirli miktarlarda cep harçlığı vererek yaşam maliyetlerinizi karşılamada destek olabilir.

Dolayısıyla Yurtdışı Eğitim Bursu Bulmak İçin 12 Basit Adım başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, öncelikle yazımın devamında bahsedeceğim Polonya devlet bursları veren kurumların şartlarını iyi araştırmalı, gereken nitelikleri taşıyıp taşımadığınızı iyi belirlemelisiniz. Polonya hükümet bursu imkanları konusunda en çok işinize yarayacağını düşündüğüm kurumları aşağıda inceleyebilirsiniz…

 1.  BUWİWM Bursu

Akademik Tanınma ve Uluslararası Değişim Bürosu (İngilizce: Bureau for Academic Recognition and International Exchange Lehçe: Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej) olarak bilinen BUWİWM tarafından, Polonya’da bulunan devlet üniversiteleri ve eğitim enstitülerinde eğitim almak, araştırma yapmak isteyen öğrencilere ve araştırma görevlilerine burs vermektedir…

BUWİWM tarafından verilen Polonya devlet bursları imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin, başvurularını direkt olarak kurumun resmi web sitesi üzerinden yapması mümkün. Aynı zamanda Polonya devlet bursları başvurularınızı yine Polonya Cumhuriyetinin İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçerek yapmanız mümkün.

Ayrıca belirtmekte fayda var ki, BUWİWM tarafından verilen Polonya devlet bursu imkanından yararlanmak isteyen öğrencilerin, Polonya Resmi Dili olan Lehçe’nin yaygınlaştırılması amacıyla Polonya’da sadece Lehçe dilinde eğitim alabilmeleri mümkün olabiliyor. Dolayısıyla bu burs programından yararlanmak isteyenlerin Lehçe gibi oldukça zor bir dilde eğitim almaya hazır olması gerekir.

 2.  HEIs Bursları

Polonya hükümet bursları dışında Yüksek Öğrenim Kurumları (İngilizce: Higher Education Institutions) tarafından, yani Polonya’da eğitim almak istediğiniz üniversite tarafından verilen ve yine Polonya hükümeti tarafından da desteklenen çeşitli burslardan da faydalanabilirsiniz.

Polonya Üniversite Bursları başlıklı yazımda daha fazla detay bulabileceğiniz bu burslar, Polonya Hükümetinin de desteğiyle genellikle Polonya’da eğitimine başlamış, en azından 1 dönem eğitim görmüş ve kendi fakültesinde dönem sonunda ilk %10’a girebilmiş öğrenciler arasından seçilir. Dolayısıyla ilk aşamada Polonya’da eğitiminize ücret ödeyerek başladıktan sonra başarı durumunuza bağlı olarak üniversitenizden eğitim bursu almanız oldukça mümkün.

Polonya Üniversite Bursları

Polonya Üniversiteleri tarafından verilen çeşitli burslar bulunmaktadır ve birçok durumda Polonya’da eğitime başlamış olmanız, ciddi bir ders başarısı sağlamış…

Polonya üniversiteleri tarafından verilen bursların sadece Lehçe değil, aynı zamanda İngilizce dilinde eğitim almak isteyen öğrencileri de kapsadığını belirtmekte fayda var.

 3.  Avrupa Birliği Bursları

Polonya, Avrupa Birliğinde olan ve birliğin sunduğu ekonomik imkanlardan en fazla yararlanan ülke diyebilirim. Dolayısıyla Avrupa Birliği Fonları tarafından sağlanan ve Polonya devlet bursları ile birleştirilmiş oldukça fazla burs olduğuna emin olabilirsiniz.

Avrupa Birliği Fonları tarafından desteklenen ve Polonya Üniversiteleri tarafından da oldukça fazla kullanılan bu fonlar, ERASMUS+ öğrenci değişim programı adı altında çeşitli ülke öğrencilerinin yurtdışındaki üniversitelerde 3 ile 12 ay arasında eğitim almalarını sağlıyor.

Erasmus denildiğinde maalesef sadece yurtdışında bir üniversitede kısa süreli eğitim almak akla gelebilir, ancak Eramsus+ programı çerçevesinde yurtdışında staj yapabilir, üniversitelerde araştırma yapabilir, çeşitli sektörlerde mesleki eğitimlere katılabilirsiniz.

Erasmus programı kapsamında ülkeler arası öğrenci değişimi yapılırken, her iki üniversitenin Erasmus ofisleri birbirleriyle koordineli bir şekilde çalışırlar. Erasmus kapsamında yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler ücret ödemezler ve yurtdışında aldıkları dersleri kendi ülkelerinde saydırabilirler.

 4.  NAWA Bursları

Polonya Ulusal Akademik Değişim Ajansı (İngilizce: Polish National Agency for Academic Exchange, Lehçe: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej) resmi web sitesi içerisinde de görebileceğiniz gibi, Polonya’da lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerin faydalanabileceği çeşitli burslar yer alıyor.

NAWA tarafından verilen Polonya devlet bursları imkanlarını incelediğinizde genellikle Türkiye’nin listelerde olmadığını fark edebilirsiniz. Ancak önerim, her ne kadar listede yer almıyor olsak da NAWA ile iletişime geçerek Polonya devlet bursları hakkında bilgi edinmeye çalışmanız faydalı olacaktır. Her sene yeni yeni burslar açılıyor ve bu burslardan faydalanabilmek için gözünüzün devamlı açık olması gerekiyor. NAWA tarafından verilen bursların bazılarını aşağıda görebilirsiniz;

The gen. Anders Programme:

Polonya devlet bursu olan The gen. Anders Programme, Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Letonya, Moldova, Romanya, Slovakya, Macaristan, Eski Yugoslavya, Ukrayna, Rusya ve Orta Asya Kafkas ülkeleri, Latin Amerika ve Afrika ülkeleri öğrencilerinin faydalanacağı burstur. Önemli nokta ise, bu ülke vatandaşlarının Polonya kökenli olmaları ya da Polonya vatandaşı olmaları şartı vardır.

The Banach Scholarship Programme:

Polonya devlet bursu olan The Banach Scholarship Programme, sosyo-ekonomik açıdan gelişimine katkı sağlanmak istenilen Orta Asya ve Balkan ülkelerinden gelen öğrenciler için hazırlanmıştır.

Bu burs için öncelikli olarak Belarus, Ukrayna, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Sırbistan seçilmiş olmasına rağmen, başvuru olması halinde başarılı Türk öğrencilere de burs verilmektedir.

The Ignacy Łukasiewicz Scholarship Programme:

Polonya devlet bursları’ndan bir diğeri olan The Ignacy Łukasiewicz Scholarship Programme, Avrupa ve Orta Asya ülkeleri hariç gelişmekte olan ülke vatandaşlarının bilgi ve eğitim seviyesini yükselterek desteklemektir.

Bu burstan yararlanabilecek ülkeler ise Angola, Kolombiya, Etiyopya , Hindistan, Endonezya, Kenya, Lübnan, Meksika, Myanmar, Nijerya, Filistin, Peru, Güney Afrika Cumhuriyeti, Filipinler, Senegal, Tanzanya, Uganda ve Vietnam.

Poland My First Choice Programme:

Sizlere bahsetmek istediğim son Polonya devlet bursu imkanı ise The Poland My First Choice Scholarship Programme isimli burs programı. Polonya üniversiteleri bünyesinde eğitim alan öğrencilere aylık yaklaşık 500 Euro değerinde burs imkanı elde etmenizin yanı sıra, çalışma imkanı, yabancı dil dersleri de sunuluyor.

Bu bursa başvurmak isteyen öğrenciler ise şu ülke vatandaşları arasından seçiliyor; Avustralya, Hollanda, Yeni Zelanda, Avusturya, İrlanda, Portekiz, Belçika, İzlanda, Romanya, Bulgaristan, İsrail, Singapur, Hırvatistan, Japonya, Slovakya, Şili, Kanada, Slovenya, Kıbrıs, Kore Cumhuriyeti, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Lihtenştayn, İsveç, Danimarka, Litvanya, Uruguay, Estonya, Lüksemburg, Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Letonya, Macaristan, Fransa, Malta, İtalya, Yunanistan, Almanya, Birleşik Krallık, ispanya, Norveç.

 6.  Visegrad Bursu

Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya dörtlüsünden oluşan Visegrad grubu, bu ülkeler arasında Avrupa entegrasyonunu sürdürmek, hem de birbirleri ile askeri, ekonomik ve enerji gibi konularda işbirliği yürütmek için kurulmuştur.

Eminim adını çok duymadığınız, hatta hiç duymadığınız bir organizasyondur, ancak özellikle son yıllarda 190’dan fazla yüksek öğrenim kurumu ile kurduğu partnerlikler sayesinde oldukça fazla sayıda öğrenciye Polonya eğitim bursları imkanı yaratmışlardır. Bu burs programının sadece Yüksek Lisans ve Doktora programlarına burs verdiğini belirtmekte yarar var.

Polonya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Polonya devlet bursları imkanlarından bahsetmişken, sizlerden sıkça gelen bir diğer soruya da cevap vermiş olayım. Polonya’da ücretsiz üniversite eğitimi alabilmek için Avrupa Birliği üyesi bir ülke vatandaşı olmak gibi belirli şartları yerine getiriyor olmanız gerekli.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının yanı sıra özellikle Bulgaristan vatandaşlığı da taşıyan danışmanlık verdiğim birçok öğrencim oldu ve bu öğrenciler sadece Avrupa Birliği vatandaşlığı da taşıdıkları için Polonya’nın En İyi Üniversiteleri bünyesinde eğitim alabilmektedir. Aşağıda sıraladığım şartlardan herhangi birini taşıyorsanız eğer, siz de Polonya’da ücretsiz üniversite okuyabilirsiniz…

  • Polonya vatandaşlığı olan kişiler,
  • Polonya’da kalıcı oturum izni olan kişiler,
  • Polonya’da süreli oturum iznine sahip kişiler…
  • Polonya’da mülteci statüsünde olan kişiler,
  • Polonya’da geçici olarak koruma altına olan kişiler,
  • Aileden en az 1 bireyin Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlığı olan ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde daimi ikamet izni olan kişiler,

Genel olarak yukarıda bahsettiğim şartlardan en azından 1 tanesine sahipseniz eğer, Polonya’da ücretsiz üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Polonya’da Burs İmkanları

Yurtdışı burslu lisans veya yurtdışı burslu yüksek lisans imkanları konusunda bilgi amaçlı hazırladığım bu yazı umarım faydalı olacaktır. Aynı zamanda sizler için hazırladığım Polonya’da Burs İmkanları başlıklı sayfayı da incelemenizi tavsiye ederim.

Polonya’da Burs İmkanları

Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrenciler ile yaptığımız görüşmelerde bizlere yöneltilen ilk sorunun “Polonya’da burs imlanları var mı?” olduğunu söylememiz gerekiyor…

Yurtdışı eğitim bursları konusunda aklınıza takılan konu varsa ya da Polonya’da Eğitim konusunda sormak istedikleriniz varsa bizlere iletişim bölümünden çekinmeden ulaşabilirsiniz.


Umarım Polonya Devlet Bursu| Polonya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.