Polonya Çalışma İzni | Polonya Çalışma Vizesi

Polonya çalışma izni nedir? Polonya çalışma izni almak için yapılması gerekenler nelerdir? Hangi tür Polonya çalışma izinleri vardır? Polonya çalışma vizesi alma işlemleri nelerdir?..
Polonya Çalışma İzni | Polonya Çalışma Vizesi
Konu Başlıkları

Polonya çalışma izni, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülke vatandaşlarının, Polonya‘da yasal olarak çalışma hakkı elde edebilmesi için alması gereken izin belgesidir. Polonya çalışma izni başvurusunu, Polonya’da bulunan iş veren firma ile sizin birlikte hareket ederek, kendi bulunduğunuz bölgedeki valilik, yani Lehçe ismi ile Urząd Wojewódzki aracılığıyla yapmanız gerekiyor.

Bildiğiniz gibi Polonya, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birisidir. Bu nedenle de Avrupa Birliği üyesi bir ülke vatandaşlığı ya da bu ülkelere ek olarak NorveçLihtenştayn, İzlanda ve İsveç vatandaşlığına sahipseniz, Polonya’da herhangi bir çalışma izni almaya ihtiyacınız yoktur.

Ancak maalesef yukarıda bahsettiğim ülkelerden herhangi birinin vatandaşı değilseniz eğer, Polonya’da yasal olarak çalışabilmek için çalışma izni sahibi olmanız şart. Polonya çalışma izni ve Polonya çalışma vizesi hakkında bilmek isteyebileceğiniz tüm konulara bu yazımda değinmek istiyorum. Ayrıca Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Polonya Çalışma İzni

Polonya çalışma izni belgesi, işveren tarafından sizin adınıza hazırlanan bir belgedir. Dolayısıyla çalışma izni alma sürecinde işverenin kendi resmi yükümlülüklerini yerine getirmesi çok önemli. Bu süreçte açıkçası size düşen çok büyük bir görev yok, ancak işverenin hazırladığı belgeleri dikkatlice kontrol etmeyi ihmal etmeyin…

Polonya çalışma izni almanız demek, Polonya oturum izni almamanız gerektiği anlamına da gelmiyor! Yani Polonya‘da yasal olarak kalabilmeniz için, Polonya çalışma izninizi valilikteki yetkililere sunmanız ve oturum izni için ayrıca başvurmanız gerekiyor. Ayrıca Polonya’da Maaşlar Ne Kadar başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Kimlerin çalışma izni almaya ihtiyacı yoktur?

Aşağıda sizlerle paylaştığım şartlardan herhangi birini sağlıyorsanız eğer, Polonya çalışma izni almak gibi bir zorunluluğunuz yoktur…

 1. Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı iseniz,
 2. Norveç, Lihtenştayn, İzlanda ya da İsveç vatandaşlığına sahip iseniz,
 3. Polonya’da mülteci statüsünde iseniz,
 4. Polonya’da özel bir nedenle koruma altındaysanız,
 5. Polonya’da geçici olarak koruma altına alındı iseniz,
 6. Polonya’da kalıcı oturum izniniz var ise,
 7. Avrupa Birliği üye ülkelerden herhangi birinde kalıcı oturum izni almaya hak kazandı iseniz,
 8. Polonya’da kalıcı oturum için beklemekte iseniz,
 9. Polonya’da eğitim alma dolayısıyla geçici oturum izni sahibi iseniz,
 10. Polonya’da bilimsel araştırmalar yapan resmi bir kurumda çalışmalar yapmak için geçici oturum izni sahibi iseniz,
 11. Polonya vatandaşlığı olan birisi ile evli iseniz ya da boşanmış iseniz,
 12. Polonya da tam zamanlı Lisans, Master ya da Doktora eğitimi almış mezun iseniz, çalışma iznine ihtiyacınız yoktur…

Polonya’da Çalışma İzni Almak için Yapılması Gerekenler

Türkiye’de çalışma izni başvurusu yaparken farklı, Polonya’da iken farklı bir yol izlemek durumundasınız. Dolayısıyla Polonya çalışma izni başvurusunun, yaşadığınız ülkeye göre değişkenlik gösterdiğine dikkat etmelisiniz.

1. Yol: Türkiye’den başvuru yapanlar

Eğer Türkiye’de iseniz ve Polonya’da bulunan iş başvurusu yaptığınız firma sizi işe almaya karar verirse, Türkiye’deki adresinize bir niyet mektubu gönderirler. Siz de bu niyet mektubu ile beraber, gerekli diğer evrakları da hazırlayarak firmaya geri yollarsınız.

Daha sonrasında ise firma tarafından sizin adınıza çalışma izni düzenlenir ve bu belge hazır olduğunda firma tarafından size posta yoluyla ulaştırılır. Bundan sonra tek yapmanız gereken ise, VFS Global şirketi aracılığıyla çalışma vizesi kategorisinden vize başvurusunda bulunmaktır.

Çalışma vizesi süresi, firma tarafından size gönderilen Niyet Mektubunda yer alan süre kadar olabileceği gibi, daha kısa da olabilir. Çalışma vizesi ile Polonya‘da hem çalışabilir, hem de oturum hakkı elde edersiniz.

2. Yol: Polonya’dan başvuru yapanlar

Eğer Polonya‘da iseniz, yukarıda belirttiğim yol yerine 2. yolu izlemelisiniz, çünkü bu durumda çalışma vizesine başvurmak yerine, direkt olarak oturum izni başvurusunda bulunmak durumundasınız.

Dolayısıyla Polonya’da bulunan iş başvurusu yaptığınız firmadan alacağınız çalışma izni belgesi ile beraber, Polonya’da ikamet ettiğiniz bölgedeki valilik, yani Lehçe ismi ile Urząd Wojewódzki yabancılar ofisine gitmeli ve oturum izni başvurunda bulunmalısınız. Bu işlemi bazı büyük firmalar sizin için yapabilmekteler, dolayısıyla işvereniniz ile konuşmalısınız.

Polonya Çalışma İzni Alma Şartları

Polonya çalışma izni için önemli gördüğüm bazı noktalara değinmek isterim.

 • Polonya çalışma izni başvurusu, çalışan tarafından değil işverenin yapılmalıdır.
 • Polonya’da bulunan ve iş başvurusu yaptığınız şirketten çalışma izni alabilmeniz için, öncelikle işveren ile şahsınız arasında bir iş sözleşmesi imzalamak zorundasınız.
 • Polonya çalışma izni başvurunuz sırasında, kabul edildiğiniz işte hangi pozisyonda çalışacağınızı, ne kadar ücret alacağınız, firma içerisinde ne gibi haklara sahip olacağınızı açıkça belirten yazı da şahsınıza yönelik hazırlanmalıdır.
 • Bu arada belirtmekte yarar var, yapacağınız iş sözleşmesinin tarihleri, almak zorunda olduğunuz Polonya oturum izni ya da Polonya çalışma vizesi tarihleriyle aynı olmak zorundadır.
 • Polonya‘da yasal olarak kalabilmeniz için, Polonya çalışma izninizi yetkililere sunmanız ve Polonya oturum izni için ayrıca başvurmanız gerekiyor.
 • İlk defa Polonya çalışma izni için başvuru yapılıyorsa, verilen çalışma izni genellikle 12 aydan uzun olmayacaktır.
 • Bazı Polonya çalışma izni tiplerinde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. İşveren tarafından Polonya’daki iş ve işçi bulma kurumuna, başvuruda bulunduğunuz iş pozisyonu için ilan vermelidir. Yaklaşık 2 hafta boyunca ilan yayımlanır ve eğer sizin başvuru yaptığınız pozisyon için herhangi bir Polonya vatandaşı başvuruda bulunmadıysa, iş ve işçi kurumu bu iş pozisyonu için belge düzenler ve siz de bu belgeyi çalışma izni başvurunuzda yetkililere göstermek zorundasınız.
 • İşveren ile şahsınız arasında yapacağınız iş sözleşmesinin ardından, işvereniniz tarafından Polonya Sosyal Güvenlik Kurumuna sizin adınıza prim yatırmak zorunluluğu vardır.
 • Eğer var olan işinizden çıkar ya da çıkarılır iseniz, işvereniniz sizin Polonya çalışma izninizi 15 gün içinde iptal edecektir. Dolayısıyla siz de 15 gün içerisinde yeni bir iş bulamazsanız, Polonya‘yı terk etmeniz gerekecektir.
 • Polonya çalışma izni uzatma işlemlerinde yine aynı prosedür geçerlidir.

Polonya Çalışma İzni Tipleri

A Tipi Polonya Çalışma İzni: Polonya içerisindeki herhangi bir yerel firmada yabancı biri olarak çalışabilmeniz için almanız gereken Polonya çalışma izni tipidir.

B Tipi Polonya Çalışma İzni: Polonya içerisindeki herhangi bir yerel firmanın yönetim kurulunda yabancı biri olarak bulunanlar için alınması gerekli olan Polonya çalışma izni tipidir.

C Tipi Polonya Çalışma İzni: Merkezi Polonya dışında olan bir firmanın ve Polonya içerisinde açtığı şubede görevlendirmek için atadığı yabancı bir çalışanın alması gereken Polonya çalışma izni tipidir.

D Tipi Polonya Çalışma İzni: Hizmet ya da işçi transferi denilen çalışma izni tipidir. Merkezi Polonya dışında olan bir firmanın, Polonya içerisinde faaliyet gösteren bir firma ile yaptığı sözleşme kapsamında, sözleşme süresi boyunca Polonya‘da görevlendirmek için alacağı yabancı kökenli geçici işçi veya çalışanların alması gereken Polonya çalışma izni tipidir.

E Tipi Polonya Çalışma İzni: Merkezi Polonya dışında olan bir firmanın, Polonya içerisinde faaliyet gösteren bir firma ile yaptığı sözleşme kapsamında, sözleşme süresi boyunca Polonya‘da görevlendirmek için alacağı yabancı kökenli sürekli çalışanların alması gereken Polonya çalışma izni tipidir.

Polonya Çalışma Vizesi

Yukarıdaki yazılarımda da belirttiğim gibi, Polonya çalışma izni ile Polonya çalışma vizesi arasında az da olsa fark vardır. Polonya çalışma vizesi, sizlerin Polonya sınırları içerisinde yasal olarak çalışabilmeniz için, Türkiye’den başvurmanız gereken bir vize tipidir. Dolayısıyla işveren tarafından sizin için hazırlanan Polonya çalışma izni olmadan alabilmeniz mümkün değil.

Tabi ki Polonya’da çalışma izni veya vizesi alma konusunda yazdığımız bilgiler ile sınırlı değil ve çeşitli faktörlere göre farklılık gösterecektir. Bu makaledeki amaç, size genel bilgi vermeyi sağlamaktır ve kesinlikle şirketinizin uzmanları tarafından yapılacak yönlendirmeleri dikkate almalısınız.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.