POLONYA ÇALIŞMA İZNİ | POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ

18
9911

Polonya çalışma izni nedir? Polonya çalışma izni almak için yapılması gerekenler nelerdir? Hangi tür Polonya çalışma izinleri vardır? Polonya çalışma vizesi alma işlemleri nelerdir?..

Polonya çalışma izni, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülke vatandaşlarının, Polonya‘da yasal olarak çalışma hakkı elde edebilmesi için alması gereken izin belgesidir. Polonya çalışma izni başvurusunu, Polonya’da bulunan iş veren firma ile sizin birlikte hareket ederek, kendi bulunduğunuz bölgedeki valilik, yani Lehçe ismi ile Urząd Miasta (Okunuşu: Urjont Miasta) aracılığıyla yapmanız gerekiyor.

Bildiğiniz gibi Polonya, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birisidir. Bu nedenle de Avrupa Birliği üyesi bir ülke vatandaşlığı ya da bu ülkelere ek olarak NorveçLihtenştayn, İzlanda ve İsveç vatandaşlığına sahipseniz, Polonya’da herhangi bir çalışma izni almaya ihtiyacınız yoktur. Dolayısıyla bu şanslı insanlar arasındaysanız eğer, bu yazıyı okumayı sonlandırabilir ve iş aramaya başlayabilir ya da kendi işinizi kurabilirsiniz…

Ancak maalesef yukarıda bahsettiğim ülkelerden herhangi birinin vatandaşı değilseniz eğer, Polonya’da yasal olarak çalışabilmek için Çalışma İzni sahibi olmanız şart. Polonya çalışma izni ve Polonya çalışma vizesi hakkında bilmek isteyebileceğiniz tüm konulara bu yazımda değinmek istiyorum…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

polonyada işPOLONYA’DA İŞ BULMANIN ZORLUKLARI

Uzun zamandır aklımın bir köşesinde duran ve hakkında kesin bir şeyler karalamam gerekiyor dediğim  Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları  konusunda sizlerle deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Gözlemlerime göre özellikle de yabancıların Polonya’da iş bulabilmesi oldukça sıkıntılı bir durum. Polonya‘nın hayat şartlarının uygun olması bizler için avantaj olsa da, konu iş bulmaya…

Polonya Çalışma İzni

Polonya çalışma izni belgesi, işveren tarafından sizin adınıza hazırlanan bir belgedir. Dolayısıyla çalışma izni alma sürecinde işverenin kendi resmi yükümlülüklerini yerine getirmesi çok önemli. Bu süreçte açıkçası size düşen çok büyük bir görev yok; ancak işverenin hazırladığı belgeleri dikkatlice kontrol etmeyi ihmal etmeyin…

Polonya çalışma izni almanız demek, Polonya Oturum izni almamanız gerektiği anlamına da gelmiyor! Yani Polonya‘da yasal olarak kalabilmeniz için, Polonya çalışma izninizi valilikteki yetkililere sunmanız ve Oturum izni için ayrıca başvurmanız gerekiyor.

Polonya'da maaşlarPOLONYA’DA MAAŞLAR NE KADAR?

Özellikle Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi de  Polonya’da maaşlar ne kadar?  şeklinde. Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız eğer, Polonya maaşları konusundaki detaylı yazımı okumak isteyebilirsiniz… İngilizce ve Lehçe dillerinde hizmet veren ve Polonya’da iş bulma konusunda sizlere yardımcı olan CPL Jobs, Polonya’nın büyük…

Kimlerin çalışma izni almaya ihtiyacı yoktur?

Aşağıda sizlerle paylaştığım şartlardan herhangi birini sağlıyorsanız eğer, Polonya çalışma izni almak gibi bir zorunluluğunuz yoktur…

 1. Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı iseniz,
 2. Norveç, Lihtenştayn, İzlanda ya da İsveç vatandaşlığına sahip iseniz,
 3. Polonya’da mülteci statüsünde iseniz,
 4. Polonya’da özel bir nedenle koruma altındaysanız,
 5. Polonya’da geçici olarak koruma altına alındı iseniz,
 6. Polonya’da kalıcı oturum izniniz var ise,
 7. Avrupa Birliği üye ülkelerden herhangi birinde kalıcı oturum izni almaya hak kazandı iseniz,
 8. Polonya’da kalıcı oturum için beklemekte iseniz,
 9. Polonya’da eğitim alma dolayısıyla geçici oturum izni sahibi iseniz,
 10. Polonya’da bilimsel araştırmalar yapan resmi bir kurumda çalışmalar yapmak için geçici oturum izni sahibi iseniz,
 11. Polonya vatandaşlığı olan birisi ile evli iseniz ya da boşanmış iseniz,
 12. Polonya da tam zamanlı Lisans, Master ya da Doktora eğitimi almış mezun iseniz, çalışma iznine ihtiyacınız yoktur…

VFS Global‘den aldığım bilgiye göre, eğer Polonya’da öğrenci olarak herhangi bir firmada staj yapıyorsanız ve bu staj süresi boyunca firmadan maaş almıyor iseniz, Çalışma izni almanıza gerek yoktur! Sadece 90 günlük Schengen Vizesi almanız yeterli.

polonya'da türk olmakPOLONYA’DA TÜRK OLMAK NE DEMEK?

Polonya’da eğitim almak amacıyla ya da Polonya’da çalışmak amacıyla bulunuyor olabilirsiniz. Ancak Polonya‘ya gelmeden önce eminim aklınızda çok önemli bir soru var; Polonya’da Türk olmak demek?… Uzun zamandır Polonya’da Türk olmak hakkında detaylı bir yazı yazmayı istiyordum; ancak son günlerde tüm dünya için tehdit oluşturan terör eylemleri, Suriyeli mülteci krizi…

Polonya Çalışma İzni Almak İçin Yapılması Gerekenler

Türkiye’de çalışma izni başvurusu yaparken farklı, Polonya’da iken farklı bir yol izlemek durumundasınız. Dolayısıyla Polonya çalışma izni başvurusunun, yaşadığınız ülkeye göre değişkenlik gösterdiğine dikkat etmelisiniz.

 +  1.Yol – Türkiye’den başvuru yapanlar

Eğer Türkiye’de iseniz ve Polonya’da bulunan iş başvurusu yaptığınız firma sizi işe almaya karar verirse, Türkiye’deki adresinize bir Niyet Mektubu gönderirler. Siz de bu Niyet Mektubu ile beraber, gerekli diğer evrakları da hazırlayarak firmaya geri yollarsınız. Daha sonrasında ise Çalışma izni çıktığına dair belge, firma tarafından size posta yoluyla ulaştırılır. Bundan sonra tek yapmanız gereken ise, VFS Global şirketi aracılığıyla ya da direkt olarak Polonya konsolosluğuna giderek D-07 Çalışma Vizesi başvuruda bulunmaktır. Çalışma vizesi süresi, firma tarafından size gönderilen Niyet Mektubunda yer alan süre kadar olabileceği gibi, daha kısa da olabilir… D-07 tipi çalışma vizesi ile Polonya‘da hem çalışabilir, hem de oturum hakkı elde edersiniz.

POLONYA’DA ÇALIŞMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER >> Çok Yakında… 

 +  2.Yol – Polonya’dan başvuru yapanlar

Eğer Polonya‘da iseniz, yukarıda belirttiğim 1.Yol yerine 2. yolu izlemelisiniz. Çünkü bu durumda Çalışma vizesine başvurmak yerine, direkt olarak Oturum iznine başvurmak durumundasınız. Dolayısıyla Polonya’da bulunan iş başvurusu yaptığınız firmadan alacağınız Çalışma izni belgesi ile beraber, Polonya’da ikamet ettiğiniz bölgedeki valilik, yani Lehçe ismi ile Urząd Miasta (Okunuşu: Urjont Miasta) yabancılar ofisine gitmeli ve Oturum izni başvurunda bulunmalısınız.

oturum kartıPOLONYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM İZNİ

Çok önemli; ancak maalesef detaylı bilgi bulunamayan bir diğer önemli konu olan  Oturum Kartı | Oturum İzni  meselesini bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum. Belirtmem gerekir ki Oturum Kartı | Oturum İzni için Türkiye’de herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, Polonya‘ya geldikten sonra bu işleme başlamanız gerekiyor. Polonya çalışma izni…

Polonya Çalışma İzni Alma Şartları

 • Polonya çalışma izni başvurusu, çalışan tarafından değil işverenin yapılmalıdır.
 • Polonya’da bulunan ve iş başvurusu yaptığınız şirketten çalışma izni alabilmeniz için, öncelikle işveren ile şahsınız arasında bir İş Sözleşmesi imzalamak zorundasınız.
 • Polonya çalışma izni başvurunuz sırasında, kabul edildiğiniz iş’te hangi pozisyonda çalışacağınızı, ne kadar ücret alacağınız, firma içerisinde ne gibi haklara sahip olacağınızı açıkça belirten yazı da şahsınıza yönelik hazırlanmalıdır.
 • Bu arada belirtmekte yarar var; yapacağınız iş sözleşmesinin tarihleri, almak zorunda olduğunuz Polonya Oturum izni ya da Polonya çalışma vizesi tarihleriyle aynı olmak zorundadır.
 • Polonya‘da yasal olarak kalabilmeniz için, Polonya çalışma izninizi yetkililere sunmanız ve Polonya Oturum izni için ayrıca başvurmanız gerekiyor.
 • İlk defa Polonya çalışma izni için başvuru yapılıyorsa, verilen çalışma izni 12 ay’dan uzun olmayacaktır.
 • Bazı Polonya çalışma izni tiplerinde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. İşveren tarafından Polonya’daki iş ve işçi bulma kurumuna, başvuruda bulunduğunuz iş pozisyonu için ilan vermelidir. Yaklaşık 2 hafta boyunca ilan yayımlanır ve eğer sizin başvuru yaptığınız pozisyon için herhangi bir Polonya vatandaşı başvuruda bulunmadıysa, iş ve işçi kurumu bu iş pozisyonu için belge düzenler ve siz de bu belgeyi çalışma izni başvurunuzda yetkililere göstermek zorundasınız.
 • İşveren ile şahsınız arasında yapacağınız iş sözleşmesinin ardından, işvereniniz tarafından Polonya Sosyal Güvenlik Kurumuna sizin adınıza prim yatırmak zorunluluğu vardır.
 • Eğer var olan işinizden çıkar ya da çıkarılır iseniz, işvereniniz sizin Polonya çalışma izni’nizi 15 gün içinde iptal edecektir. Dolayısıyla siz de 30 gün içerisinde yeni bir iş bulamazsanız, Polonya‘yı terk etmeniz gerekecektir.
 • Polonya çalışma izni uzatma işlemlerinde yine aynı prosedür geçerlidir.

Polonya'da iş sözleşmesiPOLONYA’DA İŞ SÖZLEŞMESİ NASIL DÜZENLENİR?

Esasında Polonya’da işçi ve işveren arasında yapılabilecek birkaç sözleşme türü var. Ancak sizlerden gelen sorular genellikle Polonya’da iş sözleşmesi / Polonya’da çalışma kontratı hakkında olduğu için, bu konularda oldukça detaylı bir yazı hazırlamaya karar verdim… Sizlerden gelen sorulara bakarak şunu söyleyebilirim ki, Polonya’da Üniversite eğitimlerini tamamlayan…

Polonya Çalışma İzni Tipleri

 +  A Tipi Polonya Çalışma İzni : Polonya içerisindeki herhangi bir yerel firmada yabancı biri olarak çalışabilmeniz için almanız gereken Polonya çalışma izni tipidir.

 +  B Tipi Polonya Çalışma İzni : Polonya içerisindeki herhangi bir yerel firmanın yönetim kurulunda yabancı biri olarak bulunanlar için alınması gerekli olan Polonya çalışma izni tipidir.

 +  C Tipi Polonya Çalışma İzni : Merkezi Polonya dışında olan bir firmanın ve Polonya içerisinde açtığı şubede görevlendirmek için atadığı yabancı bir çalışanın alması gereken Polonya çalışma izni tipidir.

 +  D Tipi Polonya Çalışma İzni : Hizmet ya da işçi transferi denilen çalışma izni tipidir. Merkezi Polonya dışında olan bir firmanın, Polonya içerisinde faaliyet gösteren bir firma ile yaptığı sözleşme kapsamında, sözleşme süresi boyunca Polonya‘da görevlendirmek için alacağı yabancı kökenli geçici işçi veya çalışanların alması gereken Polonya çalışma izni tipidir.

 +  E Tipi Polonya Çalışma İzni : Merkezi Polonya dışında olan bir firmanın, Polonya içerisinde faaliyet gösteren bir firma ile yaptığı sözleşme kapsamında, sözleşme süresi boyunca Polonya‘da görevlendirmek için alacağı yabancı kökenli sürekli çalışanların alması gereken Polonya çalışma izni tipidir.

en çok tercih edilen ülkelerYURTDIŞINDA YAŞAMAK İÇİN EN İYİ ÜLKELER

InterNations.org tarafından yayımlanan Expat Insider Survey 2015 raporunu hazırlamak için 195 ülkeden 14 bin kişiye,  yurtdışında yaşamak için en iyi ülkeler  hangileridir sorusu soruldu. Dünyanın en yaşanılası ülkelerini belirleyebilmek için ayrıca: “İnsanlar Neden Taşınır?” “Günlük Yaşantınız Nasıl?” “Hayatınızdan Ne Kadar Tatmin Olabiliyorsunuz?” benzeri bir dizi…

Polonya Çalışma Vizesi

Yukarıdaki yazılarımda da belirttiğim gibi, Polonya çalışma izni ile Polonya çalışma vizesi arasında az da olsa fark vardır. Polonya çalışma vizesi, sizlerin Polonya sınırları içerisinde yasal olarak çalışabilmeniz için, Türkiye’den başvurmanız gereken bir vize tipidir. Dolayısıyla işveren tarafından sizin için hazırlanan Polonya çalışma izni olmadan alabilmeniz mümkün değil.

Polonya çalıma vizesi hakkında sizlerden çok fazla soru alıyorum. Dolayısıyla bu konuyu çok daha detaylı bir şekilde açıklayabilmek için, en yakın zamanda yayımlayacağım POLONYA’DA ÇALIŞMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER! başlıklı yazıda bulabileceksiniz. Bu konunun detaylarını bahsettiğim yazımda daha net bir şekilde görebilirsiniz…

Polonya'da şirket kuruluşuPOLONYA’DA ŞİRKET KURULUŞU HAKKINDA HER ŞEY!

Uzun zamandır Polonya hakkında sizlerden gelen soruların arasından seçtiğim konuları, mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yazmaya çalışıyorum. En çok sorulan sorulardan bazıları Polonya’da şirket kuruluşu işlemleri nelerdir? Polonya’da şirket kurmak için gerekenler nelerdir? Polonya’da iş kurmak zor mudur? ya da Polonya’da iş kurmak istiyorum; ancak yardımcı olabilir misiniz?…


Umarım POLONYA ÇALIŞMA İZNİ | POLONYA ÇALIŞMA VİZESİ başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.