Marie Curie Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Ana SayfaPolonya'da YaşamMarie Curie Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Marie Curie hakkında bilinmeyenler neler? Marie Curie hayatı nasıldı? Marie Curie bilimsel çalışmaları ile aşk hayatı nasıl ilerlerdi? Bilim uğruna ölen kadın…

Polonyalı bilim insanı Marie Curie hakkında araştırma yaptığınızda, dahi bir bilim insanının ne kadar hareketli ve başarılı bir hayatının olduğunu fark edeceksiniz…

Polonyalı Bilim İnsanları yazı dizisi içerisinde Polonya için gurur kaynağı olan isimlere zaman zaman yer veriyorum. Tüm Avrupa’da Fizik dalında doktora alabilmiş tek kadın olma, Nobel Ödülü alan tek kadın olma, Profesör ünvanı alan ilk kadın olma gibi onlarca başarıya sahip Marie Curie, bilim alanındaki çalışmalarının yanı sıra asi bir çocukluk geçirmesi, laboratuvar aşkı ile evliliği, yuva yıkıcı damgası yemesi ile de adından sıkça söz ettiren bir isim. Gelin Marie Curie hakkında bilinmesi gereken 10 gerçeğe yakından bakalım…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonyalı Bilim İnsanı Marie Curie Hayatı ve Buluşları

Dünyaca ünlü Polonya asıllı kimyager ve fizikçi olan Marie Curie, bir diğer deyişle Madam Curie, Polonya denildiğinde akla gelen ilk isimlerden bir tanesidir… Bilim adına birçok önemli başarılara imza atan…

Marie Curie Hakkında 10 Gerçek

7 Kasım 1867 tarihinde doğan Fizik/Kimya alanında öncü isimlerin başında gelen Marie Curie, tüm Avrupa’da Fizik dalında doktora alabilmiş tek kadındır. Aynı zamanda Radyoaktiviti alanında Nobel Ödülü alan ilk kadın olmasının yanı sıra, 2 kez Nobel Ödülü alan tek insandır.

Ancak Marie Curie’nin 1. Dünya Savaşı sırasında ne gibi yardımları olduğu hakkında bilginiz var mı? Ya da seks hayatı hakkındaki müstehcen dedikoduları biliyor musunuz? İşte Marie Curie hakkında sizleri şaşırtacak 10 gerçek…

 Gerçek 1  Marie Curie Çocukken Bir Dahi İdi…

Maria Salomea Sklodowska” ismiyle doğan ve sonradan “Marie” adını ve evlendikten sonra “Curie” soyadını alan Marie Curie, liseden 15 yaşındayken sınıf birincisi olarak mezun oldu.

Marie Curie hakkında
Marie Curie 16 yaşında iken. | Marie Curie hakkında

 Gerçek 2  Asi Bir Karaktere Sahipti…

Marie Curie, eğitiminin önüne engel olan her konuyla savaşmaya hazır bir karaktere sahipti. Lise eğitimini tamamladıktan sonra, 1880’li yıllarda Varşova’da bulunan “Süzülen Üniversite (Warsaw Floating University) isimli, yasa dışı yeraltı gece okuluna kayıt oldu. Bir avuç Polonyalı tarafından yönetilen okul, dönemin Çarlık yönetimine yakalanmamak için ise her seferinde farklı yerde toplanarak ders işliyordu.

O dönemde maalesef Polonya’da kadınların okuması yasaktı ve Marie Curie, yeterince para biriktirdiği anda Sorbonne’da eğitim almak için Fransa’ya doğru yola çıktı. Aynı zamanda ismini “Maria” olarak değiştirdi. Bir süre kız kardeşi ve onun eşi olan Dr. Kazimierz Dluski ile yaşadı. Dluski, Marie’nin babasına şunları yazacaktı:

Bayan Marie çok gayretli bir şekilde çalışıyor. Neredeyse tüm gününü Sorbonne’da geçiriyor, onu sadece akşamları görebiliyoruz. Oldukça bağımsız bir insan, dolayısıyla her ne kadar beni onun vasisi olarak atamış olsanız da, bana neredeyse hiç saygı duymamakla kalmıyor, aynı zamanda beni dinlemeyi de reddediyor. Benim otoriteme, sizin yırtık bir ayakkabıya vereceğiniz değer kadar değer veriyor.

 Gerçek 3  Bilime Genetik Olarak Yatkınlığı Vardı…

Marie Curie’nin büyükbabası bir fizik ve kimya öğretmeniydi ve aynı zamanda babası da fizik ve matematik öğretirdi. Marie’nin kızı olan Irene Joliot-Curie, kendisinin çalışmalarını sürdürdü ve eşi olan Frederick Joliot-Curie ile birlikte keşfettiği “Yapay Radyoaktivite” ile Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Günümüzde Irene’in çocukları da kendilerini bilime adamışlardır. Helene Langevin-Joliot bir çekirdek fizikçisidir ve Pierre Joliot-Curie bir biyologtur.

 Gerçek 4  Laboratuvar Arkadaşı İle Evlendi…

Marie Curie, kendi araştırmaları için bir yer ararken, 1894 senesinde kimyager Pierre Curie ile tanıştı. Paris Endüstriyel Fizik ve Kimya Devlet Okulu’nun laboratuvar yöneticisi olan Pierre, o dönemde Marie için bir alan açtı. Kısa sürede birbirlerine yakınlaşan ikilinin ilişkisini Marie bu şekilde anlatıyor:

Çalışmalarımız bizi birbirimize yakınlaştırdı. Sonunda ikimiz de birbirimizden daha iyi bir hayat arkadaşı bulamayacağımıza ikna olmuştuk.

Keşfedilen bir aşk mektubunda Pierre, Marie’ye şöyle diyordu:

Ne var ki, her ne kadar hayal etmeye bile cüret edemesem de, rüyalarımızın içerisinde hipnotize olmuş şekilde, birlikte bir hayat geçirmek çok güzel bir şey olurdu: senin ülken hakkındaki hayallerin, bizim insanlık için hayallerimiz, bizim bilim için hayallerimiz…

İkili 1895 senesinde evlendi. Marie Curie, düğünlerinde giydiği koyu mavi kıyafetini, daha sonrasında yıllarca laboratuvarda da giydi.

Marie Curie
Pierre ve Marie Curie

 Gerçek 5  1. Dünya Savaşında Görev Aldı…

1914 senesinde “Petites Curies” adı verilen araçlar oluşturdular. Bu araçlara yeni icatları olan X-ışını makinelerini yüklediler ve cephelere gönderdiler. Böylece buralardaki hastanelerdeki doktorlar kırılmış kemiklerin, mermilerin ve şarapnel parçalarının yerlerini daha kolay tespit edebildiler.

Marie Curie hakkında
Marie Curie, o araçlardan birini sürerken… | Marie Curie hakkında

 Gerçek 6  Einstein İle Seyehat Etti…

1950 yılında Einstein’a “En çok takdir ettiği fizikçiler” sorulduğunda, Einstein “Hendrik Lorentz ve Marie Curie” isimlerini verdi. Marie ve Einstein 1909 senesinde ilk defa tanıştılar ve yaklaşık 25 sene iş ortağı oldular. Birçok bilim konferansına birlikte katıldılar ve hatta birkaç defa İsviçre Alplerine ailecek tatile gittiler.

Marie Curie hakkında
Einstein ve Curie | Marie Curie hakkında

 Gerçek 7  Dul Kaldı, Ama Asla Vazgeçmedi…

1906 senesinde Pierre Curie trajik bir sokak kazası sonucunda hayatını kaybetti. Her ne kadar eşinin ölümünden derin bir üzüntü duymuş olsa da, Marie Curie yaşamına devam etti ve eşinin Sorbonne Üniversitesi’ndeki fizik laboratuvarını ve ünvanını aldı. Böylece, Sorbonne Üniversitesi’ndeki ilk kadın profesör olarak tarihe geçti. 1911 senesinde ise Belçika’da gerçekleşen Dünya’nın en saygın fizikçi ve kimyacılarının bir araya geldiği Solvay Konferansındaki ilk kadın oldu.

Marie Curie
Solvay Konferansı | Marie Curie hakkında

 Gerçek 8  Marie Curie Yuva Yıkan Bir Kadındı…

1910 yılında, Pierre Curie’nin ölümünden 4 sene sonra Pierre Curie’nin eski öğrencilerinden birisi olan Paul Langevin ile romantik bir ilişki yaşamaya başladı. Langevin, bu sırada evli ve 4 çocuk sahibiydi. Bu sebeple, aşklarını sürdürebilmek için Paris’te özel bir daire kiraladılar. Bu kaçamakları, Paul’un eşinin ikilinin birlikteliğini basına ilan etmesiyle sonlandı.

Eşi, bu kaçamakları gizli aşk mektuplarını yakalayarak ortaya çıkarmıştı. Aynı zamanda tüm bu olanlar, Marie’nin ikinci Nobel Ödülü’nü almadan sadece birkaç gün önce yaşandı. Bu sansasyonel durum sebebiyle, Nobel Ödül Komitesi Marie’nin ödülünü bizzat almak üzere Stockholm’e gelmemesini istedi. Marie, asi bir kişilik olarak bu uyarıyı görmezden geldi ve şunları söyledi:

Bu ödül Radyum ve Polonyumun keşfine verildi. Bilimsel yaşantım ile özel yaşantım arasında herhangi bir bağlantı olduğuna inanmıyorum. Bilimsel bir çalışmanın takdir edilmesi gerektiği gerçeğini özel yaşantıyla ilgili bir söylenti ve iddia yüzünden reddedilmesini kabul edemem.

Tüm bunlara rağmen Marie ile Paul’un ilişkisi sone erdi. Ancak ilginçtir ki, 2 nesil sonra Langevin’in torunu ile Curie’nin torunu birbiriyle evlendi. 🙂

Marie Curie hakkında
Paul Langevin (1872-1946) | Marie Curie hakkında

 Gerçek 9  Amerikan Başkanından “Narin” Bir Ödül Aldı…

1921 yılında Amerika Birleşik Devletlerine ilk gezisini yaptı ve New York Şehri’nden Chicago’ya ve Washington D.C.’ye kadar birçok yeri gezdi. Bilime yaptığı katkılardan ötürü, Başkan Harding tarafından milyonlarca Amerikalı adına Marie Curie’ye 1 gram radyum takdim edildi.

1 gram radyumun değeri, günümüz parasıyla 100.000 dolar civarındadır. Harding, Curie için şunları diyordu:

Bilim çağının en önde gelen bilim insanlarından olan sizi selamlıyoruz. Kadınların yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladığı dönemimizde, kadınların liderisiniz.

 Gerçek 10  Marie Curie Bir Bilim Fedaisiydi.

Marie Curie, 4 Temmuz 1934 günü çok nadir görülen bir hastalık olan Aplastik anemi sebebiyle hayatını kaybetti. Yıllar boyunca ölüm sebebinin aşırı radyasyona maruz kalmak olduğu iddia edildi. Ancak 1995 senesinde Curie’nin vücudundan kalanları analiz eden bir radyoloji uzmanı, ölüme sebep olmayacak dozda radyasyona maruz kaldığını iddia etti. Bu konu günümüzde halen tartışılmaktadır ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Marie Curie Hakkında
Paris’teki saygın bir anıt olan Pantheon içerisinde, Marie ve Pierre’in odası. Marie aynı zamanda kendine özel, ayrı bir alana gömülen ilk kadındır. | Marie Curie hakkında

Kaynak/Source: HuffingtonPost


Umarım Marie Curie Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...