Lech Walesa Kimdir?

Lech Walesa Kimdir?
Konu Başlıkları

Eminim Polonya hakkında az çok bilgi sahibi iseniz Lech Walesa  (Lech Wałęsa) ismini bir şekilde duymuşsunuzdur. Kısaca Lech Wałęsa, Polonya‘nın en sevilen ve hala adından çokça bahsedilen önemli bir politik lideridir.

Lech Wałęsa ismini birkaç kez duymuştum; ancak ekim 2013’de Polonya‘da vizyona giren, biyografi-dram tarzındaki ve Nobel barış ödülü sahibi, Polonya’nın eski Cumhurbaşkanı Lech Wałęsa hakkındaki Wałęsa. Człowiek z nadziei isimli filmi izleyene kadar hakkında pek bir bilgim yoktu açıkçası. İzlemek isteyenlere kesinlikle tavsiye edebileceğim başarılı bir belgesel film. Malesef filmin Türkçe versiyonunu bulamadım; ancak dilerseniz İngilizceye Wałęsa: Man of Hope şeklinde çevrilmiş filmi kısa sürede bulabilirsiniz. Dayanışma Hareketinin 35. Yıl Dönümü – Solidarnosc başlıklı makalemizi dee incelemenizi öneririz.

Lech Walesa Kimdir?

Polonya‘nın Komünist-Sosyalist rejimle yönetildiği dönemde, solidarność – dayanışma adındaki ilk bağımsız işçi örgütlenmesi olan işçi sendikasına başkanlık yapmış, Polonya‘nın politik rejiminin değiştirerek çok partili yönetime geçmesine vesile olmuş, halkının sevdiği başarılı liderdir Lech Walesa. En İyi 10 Polonya Yapımı Film başlıklı makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

1970 yılında Gdańsk tersanelerinde başlayan ve kanlı biten işçi direnişi sonucunda birlik olmaya çalışan işçilere liderlik yapan Lech Wałęsa, hayatını direnişe adamış ve birçok kez işsiz kalmasına rağmen direnişinden vazgeçmemiş bir liderdir. Aynı zamanda devlet yönetimiyle defalarca işçi haklarının, dinsel ve siyasal özgürlüklerin arttırılması için anlaşmalar imzaladığını da belirtmek gerekir.

Polonya‘da tanıdığım ve sıkıyönetim döneminde yaşayan insanların anlattıklarını dinlerken, Polonya‘nın bu zor siyasi ve ekonomik istikrarsızlık dönemininden kurtulmalarında Wałęsa ve arkadaşlarının çabalarının büyük pay sahibi olduğunu anlıyorum.

İşçi direnişinin devam etmesi ve halkın da direnişe destek vermesine daha fazla dayanamayan Komünist-Sosyalist rejim, mecburen halk oylamasına gidiyor ve sonuç olarak Wałęsa, demokratik rejime sahip, yeni Polonya’nın Cumhurbaşkanı seçiliyor.

1995-2000 yılları arasındaki 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı serüvenine bakılırsa, Wałęsa’nın çok da başarılı olabildiği söylenemez; ancak, Polonya‘nın bugün geldiği nokta itibariyle bana göre Lech Walesa, Polonya‘yı çok büyük bir dar boğazdan çıkaran önemli bir lider olduğu kabul etmek gerek.

Eğer fırsatınız olursa ve Polonya hakkında merakınız da varsa keyifle izleyeceğiniz bir film sizleri bekliyor…

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.