LECH WALESA KİMDİR?

Ana Sayfa Polonya'da Yaşam LECH WALESA KİMDİR?

Eminim Polonya hakkında az çok bilgi sahibi iseniz  Lech Walesa  (Lech Wałęsa) ismini bir şekilde duymuşsunuzdur. Polonya‘nın en sevilen ve hala adından çokça bahsedilen önemli bir politik lideridir Lech Wałęsa.

Lech Wałęsa ismini birkaç kez duymuştum; ancak ekim 2013’de Polonya‘da vizyona giren, biyografi-dram tarzındaki ve  Nobel barış ödülü sahibi , Polonya’nın eski Cumhurbaşkanı Lech Wałęsa hakkındaki Wałęsa. Człowiek z nadziei isimli filmi izleyene kadar hakkında pek bir bilgim yoktu açıkçası. İzlemek isteyenlere kesinlikle tavsiye edebileceğim başarılı bir belgesel film. Malesef filmin Türkçe versiyonunu bulamadım; ancak dilerseniz İngilizceye  Wałęsa: Man of Hope  şeklinde çevrilmiş filmi kısa sürede bulabilirsiniz.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

dayanışma hareketi solidarnoscDAYANIŞMA HAREKETİNİN 35. YILDÖNÜMÜ – SOLİDARNOSC

Yakın tarihin en büyük işçi hareketi olarak kabul edilen Polonya‘nın  Dayanışma hareketi Solidarnosc (Solidarność), 35. yıldönümünü kutluyor… Dayanışma hareketi Solidarnosc, Polonya çapında büyük bir öneme sahip ve her yıl Dünya’nın dört bir yanından gelen siyasi liderlerle beraber kutlanıyor. Dayanışma hareketi Solidarnosc, 1980 yılında…

Lech Walesa Kimdir?

Polonya ‘nın Komünist-Sosyalist rejimle yönetildiği dönemde,  solidarność – dayanışma adındaki ilk bağımsız işçi örgütlenmesi olan işçi sendikasına başkanlık yapmış, Polonya ‘nın politik rejiminin değiştirerek çok partili yönetime geçmesine vesile olmuş, halkının sevdiği başarılı liderdir Lech Walesa.

polonya filmleriEN İYİ 10 POLONYA YAPIMI FİLM!

 Polonya filmleri , her geçen gün ürettiği yeni ve kaliteli yapımlarla adından sıkça söz ettirmeye başladı.Polonya yapımı filmler, ülkemizde pek bilinmese de, sahip olduğu bol ödüllü yönetmenlerle dünya sinemasında önemi bir yere sahip diyebiliriz. Eğitim kalitesiyle adından sıkça söz ettiren Lodz Film Okulu, Roman Polanski,…

1970 yılında Gdańsk tersanelerinde başlayan ve kanlı biten işçi direnişi sonucunda, birlik olmaya çalışan işçilere liderlik yapan Lech Wałęsa, hayatını direnişe adamış ve birçok kez işsiz kalmasına rağmen, direnişinden vazgeçmemiş. Devlet yönetimiyle defalarca işçi haklarının, dinsel ve siyasal özgürlüklerin arttırılması için antlaşmalar imzalamış.

lech walesaPolonya‘da tanıdığım ve sıkıyönetim döneminde yaşayan insanların anlattıklarını dinlerken, Polonya‘nın bu zor siyasi ve ekonomik istikrarsızlık dönemininden kurtulmalarında Wałęsa ve arkadaşlarının çabalarının büyük pay sahibi olduğunu anlıyorum.

İşçi direnişinin devam etmesi ve halkın da direnişe destek vermesine daha fazla dayanamayan Komünist-Sosyalist rejim, mecburen halk oylamasına gidiyor ve sonuç olarak Wałęsa, demokratik rejime sahip, yeni Polonya’nın Cumhurbaşkanı seçiliyor. 1995-2000 yılları arasındaki 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı serüvenine bakılırsa, Wałęsa’nın çok da başarılı olabildiği söylenemez; ancak, Polonya‘nın bugün geldiği nokta itibariyle bana göre Lech Walesa, Polonya‘yı çok büyük bir dar boğazdan çıkaran önemli bir lider olduğu kabul etmek gerek.

Demem o ki, eğer fırsatınız olursa ve Polonya hakkında merakınız da varsa, keyifle izleyeceğiniz bir film sizleri bekliyor…


Umarım LECH WALESA KİMDİR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm 🙂 Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar