İNTERRAİL NEDİR?

Ana SayfaPolonya'da GeziİNTERRAİL NEDİR?

Sizlere başta gençler arasında oldukça yaygın olan ve tüm yaş gruplarına hitap eden, gezilerini trenle yapmak isteyen tatilcilerin ilk aklına gelen program olan  İnterrail ‘den  detaylı bir şekilde bahsetmek istiyorum…

İnterRailAvrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, gezginlere ekonomik ulaşım imkanı sağlayan bir göster-geç (pass) bilet türüdür. Aynı biletle, istenilen yerde ve zamanda, istenilen trene binme olanağı sağlar. Güzel tarafı ise; herhangi bir kişi sınırlaması olmadan tüm gezginlerin farklı fiyat uygulaması ile beraber İnterRail Pass bileti alabilmesi ve başlangıç tarihini sizin belirleyerek, yılın herhangi bir gününde yolculuğunuza başlayabilmeniz.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

İnterrail

İnterRail Global Pass  bileti ile Avrupa’nın 30 ülkesine 5 gün ile 1 ay arasında,  İnterRail Bir Ülke Pass  ile ise seçmiş olduğunuz 30 Avrupa ülkesinden bir tanesine 3 ile 8 gün arasında sınırsız indi-bindi imkanı ile serbest dolaşım hakkı tanır.

 +  İnterRail Global Pass  bileti isteğinize bağlı olarak 5 farklı şekilde düzenlenir;

 •  10 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi),
 • 22 günlük geçerlilik süresi içersinde 10 günlük (Flexi),
 • 15 gün sürekli geçerli,
 • 22 gün sürekli geçerli ,
 • 1 ay sürekli geçerli.

 +  İnterRail Bir Ülke Pass  bileti ise 1 aylık süre içerisinde 3, 4, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenir. Burada dikkat edilmesi gereken konu;  İnterRail Bir Ülke Pass  bileti ile sadece seçtiğiniz 1 ülkenin sınırları içinde seyahat edebilirsiniz. Seyahat planınızda başka ülkeleri de görmek var ise,  İnterRail Global Pass  biletini tercih etmelisiniz.

Her iki tür Pass bilet 30 Avrupa ülkesinde geçerlidir ve bu ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan.

İnterrail Flexi sistemi nedir?

 • Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir.
 • Gezginin belirlediği tarih aralığında InterRail Global Pass biletinde 5 ve 10 gün, InterRail Bir Ülke Pass biletinde ise 3,4,6 ya da 8 gün seyahat etmesine olanak verir.
 •  Örnek 1 : Global Pass  biletlerinde 22 Gün icinde 10 gün geçerli bilet : InterRailciye belirleyeceği 22 günlük tarih aralığında ardışık ya da aralıklı olmak üzere toplam ve en çok 10 gün süreyle trenle yolculuk yapma hakkı sağlar.
 •  Örnek 2 : Bir Ülke Pass, 8 günlük Almanya bileti : Yalnızca Almanya sınırları içerisinde,  bilet satın alınırken belirtilen 1 aylık tarih aralığında ardışık ya da aralıklı olmak üzere toplam ve en çok 8 gün trene binme hakkı sağlar.
 • Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir.
 • Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir.
 • Kalkış saati akşam 19.00 ve sonrası olan trenlerde ;
  • Varış saati sabah 04.00’den önce ise trenin kalktığı günün tarihi,
  • Varış saati sabah 04.00 sonrasında ise  ertesi günün tarihi bilet üzerine yazılır.

İnterrail biletini nereden alabilirim?

InterRail Pass kartları TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul’da bulunan Gençtur, Gemini Turizm, Cosmopolitan, Global Vizyon, Viking Turizm, Ankara’da bulunan Ray Tur, Uygar Tours, Alemara Turizm ve Simetri Turizm seyahat acentelerinden satın alınabilir. Avrupa’da yaşıyorsanız ise gideceğiniz tren garındaki information ofislerinden temin edebilirsiniz. Bilet almak için yapmanız gereken ise sadece bilet ücretini ödemek ve pasaportunuzun yanınızda bulundurmak yeterli olacaktır.

İnterrail’de hangi trenleri kullanabilirim?

İnterRail biletinizi hangi trenlerde kullanabileceğinize ilişkin bilgileri, biletinizi alırken size verecekleri İnterRail Klavuzundan takip edebilirsiniz. Ayrıca, ek ücret ödeyerek yataklı/kuşetli vagonlarda seyahat etme olanağına da sahipsiniz.

İnterrail için rezervasyon yaptırmalı mı?

Yolculuğunuza başlamadan önce sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.

İnterrail’e hangi ülkeden başlanmalı?

İnterRail’e Türkiye’den başlayabileceğiniz gibi, istediğiniz 30 Avrupa ülkesinden birine uçakla ya da başka bir yolla giderek İnterRail’e oradan başlayarak zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Önemli nokta ise; “İnterRail Bir Ülke Pass” biletinizin sadece seçtiğiniz ülke sınırlarında geçerli olduğğunu unutmayınız.

İnterrail için vize şart…

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız. Vize başvurunuz sırasında İnterRail biletinizi göstermeniz, vize almanızı kolaylaştıracaktır. Shengen vizesi ile tüm Shengen üyesi ülkeleri aynı vize ile gezebilirsiniz. Vize alırken dikkat etmeniz gereken husus ise; tek girişli Shengen vizesi ile sadece Shengen ülkelerini gezebilirken, Shengen’e dahil olmayan ülkeleri de gezecekseniz çok girişli (multi entry) vize almalısınız. Önemli bir diğer konu ise; vizenizi hangi Shengen ülkesi konsolosluğundan almış iseniz, ilk girişinizi o ülkeden yapmanız gerekir. Havaalanından geri çevrilme gibi bir durumla karşılaşmamanız için bu kurala dikkat etmenizde yarar var.

İnterrail için seyahat sigortası yaptırmalı mı?

Schengen Vizesi için  30.000 Euro güvenceli seyahat sigortası ile başvurmak zorunludur. Yeşil pasaportunuz olsa dahi bu sigortayı yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır.

İnterrail ücretleri ne kadar?

InterRail Global Pass kartı ve InterRail Bir Ülke Pass kartı yetişkinlere  (26 yaşından büyük) ve senyörlere  ( 60 yaş üzerindekilere) 1. ve 2. mevkide, gençlere ise (27 yaşından gün almamış) sadece 2.mevkide düzenlenir. Çocuklara ise (4-12 yaş arası)  yetişkinlere uygulanan ücretler baz alınarak %50 indirim uygulanır. (Ücretler Euro cinsindendir ve resimlerin üzerine tıklayarak resimleri büyütebilirsiniz)

İnterrail

İnterRail hakkında elimden geldiğince ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştığım yazım umarım gezginlere yararlı olacaktır. Ayrıca (bana göre) Türkiye’nin en başarılı teknoloji sitelerinden birisi olan Tekno Seyir‘de, İnterRail hakkında güzel tecrübelerin paylaşıldığı söyleşiyi de izlemenizi tavsiye ederim.


Umarım İNTERRAİL NEDİR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...