GLİWİCE NASIL BİR ŞEHİR?

Ana SayfaPolonya'da GeziGLİWİCE NASIL BİR ŞEHİR?

Zaman zaman, fırsat buldukça Polonya’nın güzel şehirlerini gezmeye devam ediyorum ve sıra; aşağı Silesian eyaletindeki küçük, sevimli bir şehir olan  Gliwice ‘de. Gelin beraber Gliwice Nasıl Bir Şehir keşfedelim…

Kolay kolay adını duyamayacağınızı düşündüğüm ve Polonya gezilecek yerler listenizde eminim olmayan; ancak yolu bir şekilde düşenlerin haberdar olduğu, esasında  Aşağı Silesian  bölgesinin önemli yeraltı madenleri bulunan, irili ufaklı sanayi kuruluşlarının da var olduğu (Opel araba fabrikası da dahil) bir şehir Gliwice

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

silesian teknik üniversitesiGLİWİCE SİLESİAN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Sizlere Polonya‘nın aşağı Silesian bölgesinin en güzel şehirlerinden birisi olan  Gliwice  şehrindeki, adından sıkça söz ettiren başarılı Üniversitesi olan Silesian Teknik Üniversitesi  hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum. Silesian Teknik Üniversitesi (Silesian University of Technology), benim de Erasmus Programı sayesinde tanıma ve eğitim alma fırsatı bulduğum bir üniversite…

 Gliwice nasıl bir şehir? 

Özellikle Silesian Teknoloji Üniversitesi’nin yaptığı Erasmus ve benzeri uluslararası programlarla, yavaş yavaş bilinirliğini arttırıyor gibi görünüyor… Baştan söylemekte yarar var, Gliwice’yi gezme konusunda çok fazla beklenti içine girmemek gerek. Belli başlı birkaç merkezi noktası, birkaç da turistik mekanı olan küçük ama gidilesi bir şehir…

Herbaciarnia

gliwice Herbaciarnia
Gliwice

Herbaciarnia ile başlayalım… Yaklaşık 1 sene önce Gliwice’ye gelir gelmez adını sıkça duyduğum, oldukça fazla çeşitte, değişik ülke kültürlerinden otantik içecekleri deneyebileceğiniz, özellikle nargile, sahlep, çay (çaykur)… gibi bizim kültürden de çeşitlere sahip bir cafe Herbatania.

Mekandaki yer minderlerinde oturmak, biraz da olsa size Türkiye’yi hatırlatacaktır…

Palmiarnia Botanik Parkı

gliwice Palmiarnia
Gliwice

Gliwice, aynı zamanda yeşilliği bol olan şehirlerden. Biraz yeşile ilginiz varsa, Palmiarnia botanik parkı vakit geçirmek için güzel bir mekan.

İçerisinde yüzlerce çeşit bitki bulunan bu parkta aynı zamanda birkaç çeşit de hayvan bulmak mümkün. Şehrin içerisinde ve giriş bileti 7 zł civarında olan parkı yaklaşık 1 saatte gezebiliyorsunuz. Tabii isterseniz daha uzun da kalabilirsiniz.

Radyo Kulesi

gliwice radio towel
Gliwice

Bir diğer önemli turistik merkezlerden biri olan ve ağaç malzemeden yapılmış yaklaşık 110 metre yüksekliğindeki, dünyanın en büyük ikinci ağaç konstrüksiyonu olan Radyo Kulesi var ki cidden görmeniz gerekir. Silesian bölgesinin Eiffel Kulesi olarak da gösterilen radyo kulesi’nin tarihte de önemli bir yeri var.

Müze’nin içerisinde İngilizce informasyon hizmeti de veriliyor ve verilen bilgiye göre; Polonyayı Almanya ile savaşa sürükleyen olayın fitili bu radyo istasyonunda ateşlenmiş. Hikaye’ye göre, Lehçe bilen bir grup alman askeri, Himmler’in talimatı ile Polonyalı asker kıyafeti giyiyor ve radyo istasyonuna el koyuyorlar.

Radyo’dan, Almanya ile savaş zamanı’nın geldiğini ve herkesin bu savaşta yerini alması gerektiğine ilişkin bir yayın yapıyorlar; ancak Almanya’dan bu yayını dinleyen Alman ordusu ise Polonya askerleri Almanya’ya saldırı yapmıştır şeklinde dinliyorlar… Yani Almanya’nın, savaşı başlatmak için iyi bir nedeni oluyor. Görülmeye değer tarihi öneme sahip Radyo kulesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

dünyanın en iyi üniversiteleriDÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ 2015 SIRALAMASI

 Polonya’nın en iyi üniversiteleri  sıralaması her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli araştırma kuruluşları tarafından yapıldı. Polonya’nın en iyi üniversiteleri 2015 sıralamasına yapılırken çok çeşitli faktörler göz önüne alınır. Bu faktörlerin neler olduğuna birazdan değineceğim. Polonya’nın en iyi üniversiteleri hangileridir? Polonya’nın en iyi üniversitelerini belirleme kriterleri nelerdir?..

Kopalnia Guido

gliwice Kopalnia Guido
Gliwice

Ziyaret etme fırsatı bulamadığım; ancak ilk fırsatta gideceğim yerlerden biri olan, Gliwice’ye yaklaşık 20 dakika uzaklıktaki  Zabrze  şehrindeki Kopalnia Guido adındaki kömür madeni ocağına da bakmanız da yarar var.

Hala faaliyette olan mağden ocağı’nın bir bölümü turizm’e açılmış ve gördüğüm kadarıyla gidenler, gayet olumlu izlenimlerle ayrılıyor…

Rynek

gliwice rynek
Gliwice

Söylemek istediğim son mekan da Rynek (meydan). Çok büyük olmayan;ancak gece hayatı’nın merkezi olan ve birkaç da tarihi bina barındıran meydan’da özellikle yaz aylarında dışarıda oturmak gerçekten keyif verici…

Özellikle geç saatlerde kalabalığın arasına karışmak ve fazla alkollü insanlara dikkat etmek kaydıyla muhabbet etmek oldukça eğlenceli.

Kapadokya Kebab

gliwice kapadokya kebab

Tabii Gliwice’ye kadar gelip de “Kebabçı Ayhan Abi”yi görmeden gitmek olmaz… (Kapadokya Kebab) Gliwice’nin en lezzetli kebabını yiyebileceğiniz ve sizden hiçbir şekilde, yardıma ihtiyacınız olduğunda desteklerini esirgemeyen, Krakowski meydanındaki küçük dükkana uğramayı ihmal etmeyin 🙂

Gezilecek çok fazla turistik mekanı olmamasına rağmen, Katowice, Krakow, Wroclaw gibi büyük şehirlere olan yakınlığından faydalanarak, Polonya‘yı biraz daha iyi tanımak istiyorsanız eğer, Gliwice’ye de uğramanızı tavsiye ederim.


Umarım GLİWİCE NASIL BİR ŞEHİR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...