Frederic Chopin Hayatı ve Eserleri

Frederic Chopin kimdir, Chopin kimdir, Frederic Chopin hayatı ve eserleri, Frederic Chopin eserleri, Frederic Chopin besteleri, Frederic Chopin kısaca hayatı, Frederic Chopin hakkında, Frederic Chopin hakkında bilgi...

Ana SayfaPolonya'da YaşamFrederic Chopin Hayatı ve Eserleri

Dünyaca ünlü Polonyalı sanatçı, piyanist ve besteci olarak tanınan Frederic Chopin (Frédéric Franciszek Chopin), 1 Mart 1810 yılında Polonya’nın Żelazowa Wola köyünde dünyaya gelmiş ve 1849’un Ekim ayının 18’inde ise daha 39 yaşındayken Fransa’da hayata veda etmiştir. 

Babasının Fransız ve annesi Polonyalı olan Frederic Chopin, Avrupa romantik dönemin en önemli klasik müzik bestecileri arasında gösterilir. Klasik müzikte devrim yaratmış bir isim olarak öne çıkan sanatçı, her ne kadar hayata erken veda etse de, yüzlerce esere imza atmış ve Polonya kültürü üzerinde tartışmasız önemli bir etki bırakmıştır.

Frederic Chopin Kimdir?

1810 yılında dünyaya gelen Frederic Chopin, Varşova yakınlarında yer alan Żelazowa Wola isimli köyde dünyaya gelmiştir. Fransızca öğretmeni olan babasından çocukluğunun ilk yıllarında Fransızca dersleri almış olan sanatçı, müzisyen olan annesinden de erken yaşlarda piyona dersleri almıştır. 

Frederic-Chopin
Frédéric Chopin Hayatı ve Eserleri: Louis-Auguste Bisson tarafından 1849 yılında çekilen fotoğraf.

Doğumundan kısa süre sonra da ailesi ile Varşova’ya taşınmasıyla beraber şehir hayatına başlayan Chopin, aile içinde iyi bir eğitim görmüş ve henüz 8 yaşındayken konserler vermeye başlamıştır.

Kendini bildiği andan itibaren klasik müziğe ve piyanoya karşı ilgi besleyen Frederic Chopin, müzik konusundaki yeteneğinden dolayı erken yaşlarında üstün yetenekli çocuk olarak tanınmaya başlar. Henüz 4 – 5 yaşlarında iken annesinden aldığı piyano eğitimi sayesinde 8 yaşına geldiğinde dönemin duayeni olarak bilinen Çek piyanist Wojciech Żywny’nin öğrencisi olmuştur. 

Chopin’in piyanoya dair çok şey öğrenmesine yardımcı olan Żywny, Frederic Chopin henüz 12 yaşındayken ”Benim Chopin’e öğreteceğim bir şey kalmadı.” diyerek piyano derslerini sonlandırmıştır.

Bu zaman zarfında müzik eğitimine ve akademik eğitimine oldukça büyük önem veren Frederic Chopin, özellikle klasik müzik ve piyano alanında kendini geliştirmeyi sürdürdü. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Varşova Üniversitesi’nde konservatuar bölümüne yazıldı. 

Beethoven’in öldüğü yıl ise, dönemin saygın sanat ve müzik insanlarından biri olan Profesör Joseph Elsner, Chopin’in eğitimini üstlenerek başta Polonya olmak üzere tüm Avrupa çapında ünlenmesinde büyük rol oynadı.

Frederic Chopin’inin piyanosunun başında Noktürnler op. 9 no.2 parçasını bestelerken

Üniversitedeki konservatuar eğitimi boyunca; Bach, Beethoven, Mozart gibi efsanelerin bestelerini inceleyen Frederic Chopin; klasik müziğe dair farklı bir bakış geliştirdi. Sonradan onun sanat ve müzik anlayışının temelini oluşturacak bu iç görü odaklı bakış sayesinde Chopin, kendine özgü ve çığır açan bir stil yaratacaktı.

İlk bestelerini 16 yaşında aşık olduğu kız olan Constantia’ya yaptı.  Bu dönemde hocasının da desteğiyle beraber Viyana’da konserler vermeye başlayan Frederic Chopin, şehrin klasik akımın merkezi olması nedeniyle ilk zamanlar kendi tarzını benimsetmekte zorlandı. Tamamen özgün ve yaratıcı bir forma ulaşan müziği olduğu için klasik müziğin sınırlarını temelden sarstı. Sonrasında Paris’e yerleşen sanatçı, babasının da Fransız asıllı olmasından dolayı şehre alışmakta zorlanmadı.

Fransa’ya yerleştiğinde kısa süre içerisinde Cherubini, Mendelssohn, Liszt, Meyerbeer ve Berlioz gibi dönemin önemli isimleriyle tanıştı. Böylelikle Avrupa sanat camiasındaki ününü daha da pekiştiren Frederic Chopin, dönemin ünlü yazarlarından George Sand ile tutkulu bir aşk hayatı yaşamaya başladı. 

Chopin, hayatı boyunca çeşitli sağlık sorunları yaşamıştı. 39 yaşına girdiği 1849 yılında Paris’te hayatını kaybetti. Ölüm nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, verem üstünde durulmaktadır.

Chopin kendi cenazesinde ise kendisinin bestelediği Marche Funébre-Cenaze Marşının (2. Piyano Sonatı – 3. Bölüm) değil, Mozart’ın Requiem’inin çalınmasını istedi. Chopin’in mezarı Paris’te Pére-Lachaise Mezarlığında iken, kalbi ise Varşova’da bir kilisede bulunmaktadır.

Polonya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Polonya hakkında oldukça detaylı hazırladığım bu makale, umarım Polonya’yı merak edenler için yararlı olacaktır. Polonya, yüz ölçümü 312.679 km² olan…

Ölümünden sonra vasiyeti üzerine kalbi vücudundan ayrılarak doğduğu ülke olan Polonya’ya cam bir kavanoz içerisinde kaçırılır. Varşova Ayaklanması sırasında Naziler, Frederic Chopin’in kalbinin bir kasada saklanmasına izin verirler ve 1945 yılından günümüze kadar Chopin’in kalbi, Kutsal Haç Kilisesi’nde (Lehçe: Kosciol Swietego Krzyza, İngilizce: Holy Cross Church) saklanır.

Kilisede Chopin’in kalbinin gömüldüğü sütunun önünde ise şu cümle yazar:

Hazineniz neredeyse, yüreğiniz de orada olacaktır.

Ülkesine ve doğup büyüdüğü topraklara olan aşkını bu şekilde ifade eden Chopin’in ilginç vasiyeti, hala Polonya halkının hatırasında yaşamaktadır. 

Polonyalı bir tarihçi Chopin’in bu ilginç vasiyetini şu şekilde açıklıyor: 

“Kalbi kutuda saklamak, Polonya tarihinde, büyük bir aşkın simgesi olarak yer almıştır. Kral Stanislaw Augustus Poniatowski öldüğünde Kraliçemiz çok üzülmüştü. Kral’ın kalbini, Kraliçemiz, yaşamı boyunca bir kutu içinde saklamıştı. Çünkü, destansı bir aşkı vardı. (Böyle bir aşka kim imrenmez ki?) Chopin’in, Polonya’ya aşkı da öyleydi. Zaten Polonez, (Polonaise) en güzel yapıtıdır.”

Frederic Chopin: Varşova Łazienki Park Konserleri

Polonya halkı için Frederic Chopin çok şey anlam ifade ediyor diyebilirim. Özellikle Varşova’ya hava yolu ile geliyorsanız eğer adımınızı ilk attığınız yer, yine Chopin anısını yaşatmak için ismi verilmiş olan Varşova Chopin Havalimanıdır (Warsaw Chopin Airport). 

Varşova’da çeşitli yerlerde dinlenmek için kullandığımız banklarda Chopin eserleri dinleyebilirsiniz. Aynı şekilde özellikle havaların ısınmasıyla beraber Varşova Łazienki Park içerisinde açık havada canlı Chopin eserlerini dinleyebileceğiniz konserler verilmekte.

Frederic Chopin: Varşova Łazienki Park Konseri

Frederic Chopin Eserleri

Gerek sanat anlayışı, gerekse entelektüel derinliği ile Frederic Chopin, klasik müzik camiasına ve insanlığa onlarca ölümsüz eser bırakmıştır. Frederic Chopin eserleri Avrupa klasik müzik sanatını temelden sarsmış ve yepyeni bir anlayışın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Romantik dönemin kalıplaşan sanat anlayışını yerler bir eden Chopin; başka ustaların eserlerini işlerken bile kendi figürlerini kullanmaktan çekinmemiştir.

Polonya’da Gezilecek Yerler | Polonya Gezi Rehberi

Polonya hakkında bir şeyler yazmayı uzun zamandır planlıyordum ve sonunda sizler için bir kaynak niteliğinde olacağını umduğum bu yazıyı kaleme aldım.

Frederic Chopin’in tarzı ve yöntemleri düşünüldüğünde verdiği eserleri farklı başlıklar altında toplamak doğru olacaktır. Özellikle klasik müziğe odaklanan konçertolar, rondolar, sonatlar gibi tarzlar öne çıkar. Bunun yanı sıra Polonya halk müziğine gönderme yapan Polonez ve Mazurka gibi biçimlere de özen göstermiştir. Aynı şekilde serbest tarzda yazılan valsları ve balad olarak sınıflandırılan besteleri de mevcuttur.

Frederic Chopin: Żelazowa Wola’daki müzesi

Chopin’in sanatsal anlayışında öne çıkan bir diğer nokta da geleneksel motiflere olan tutkusudur. Polonya kültürü ve halk müziğini o kadar derinden benimsemiştir ki, klasik müzik ile ikisini sürekli olarak bir araya getirerek yaratıcı sonatlar, konçertolar ortaya çıkarmıştır.

Aynı şekilde sanatçının serbest çalışmaları da Avrupa’da dönemin romantik sanat anlayışını yeniden şekillendirmiştir. Beethoven ve Mozart gibi duayenlerin eserlerini bile kendine has bir çizgide yorumlayan Chopin, klasik müziğe yeni bir soluk getirmiş, dolayısıyla dönemin en önemli sanat insanları arasına girmiştir.

Frederic Chopin başlıca eserleri: 

 • Piyano Konçertosu No 1, 
 • Piyano Konçertosu No 2, 
 • Cenaze Marşı, 
 • Piyano Sonatı No 3, 
 • Fantasie İmpromptu, 
 • Noktürn No 1, 
 • Noktürn No 2,
 • Grande Valse Brilliante, 
 • Vals No 6, 
 • Vals No 7, 
 • Mazurka No 5, 
 • Polonez No 3, 
 • Polonez No 6, 
 • Prelüd No 15, 
 • Etüd No 3, 
 • Etüd No 5, 
 • Etüd No 12, 
 • Balad No 1.

Frederic Chopin ve Marie Curie

Frederic Chopin ve Marie Curie arasında her ne kadar ilişki olduğu zannedilse de, her iki değerli ismin tek ortak noktası, Polonya doğumlu olmalarıdır. 

Polonyalı Bilim İnsanı Marie Curie Hayatı ve Buluşları

Dünyaca ünlü Polonya asıllı kimyager ve fizikçi olan Marie Curie, bir diğer deyişle Madam Curie, Polonya denildiğinde akla gelen ilk isimlerden bir tanesidir…

1867 yılında dünyaya gelen Marie Curie, genel olarak radyoloji ve kimya alanında çalışmalar sürdürmüş dolayısıyla döneminin en önemli kadın bilin insanlarından biri olmuştur. Marie Curie ve Frederic Chopin’in bir diğer önemli ortak noktaları da, iki ismin de hayatlarının büyük bir bölümüne Paris’te devam etmiş olmalarıdır. 

Marie Curie Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Polonyalı bilim insanı Marie Curie hakkında araştırma yaptığınızda, dahi bir bilim insanının ne kadar hareketli ve başarılı bir hayatının olduğunu fark edeceksiniz…

Curie’de Fransa’ya Polonya’dan göç edip Chopin gibi orada büyük başarılara imza atmıştır. Öyle ki Marie Curie, Fransa Üniversitesi’nde kadın profesör unvanını alan ilk bilim insanı olarak tarihe geçmiştir.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...