Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

POLONYADAYIZ | Polonya’nın En İyi Eğitim ve Kültür Platformu! Polonya Forum Haberler, Duyurular, Etkinlikler Polonyalı Define Avcıları Kayıp Nazi Altınları İle Dolu Treni Buldu!

Tagged: , ,

 • Polonyalı Define Avcıları Kayıp Nazi Altınları İle Dolu Treni Buldu!

  Posted by Ender Taş on 28 Ağustos 2015 saat 12:00

  Son birkaç haftadır bütün Dünya, Polonya‘nın Wroclaw şehri yakınlarındaki Wałbrzych’ta 2 hazine avcısı tarafından bulunduğu iddia edilen altınları konuşuyor. 2. Dünya savaşı sorasında kaybolduğu sanılan zırhlı ve altın dolu 150 metre uzunluğundaki tren vagonları hakkında çok fazla haber yapıldı ve şehir efsanesi olarak başlayan haberler gerçek çıktı. Polonya, kayıp nazi altınları ile ilgili haberi doğrulayarak yaklaşık 300 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen bütün altınlara el koyduğunu açıkladı. Kayıp Nazi Treni Hakkındaki Gelişmeler başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

  Wałbrzych Belediye Başkan yardımcısı Zygmunt Nowaczyk, kayıp nazi altınları’nın bulunduğu yerin gizli kalacağını ve altınların değeri ne olursa olsun, Polonya devletine ait olduğunu belirtti.

  Kayıp Nazi Altınları

  Yaklaşık 1 hafta önce yayılan haberlere göre, kimlik bilgilerini gizli tutan bir Polonyalı ve bir Alman, 150 metre uzunluğunda zırhlı bir tren dolusu Nazi altını bulduklarını ve altınlardan %10 pay almak şartıyla kayıp nazi altınlarının yerini avukatları aracılığıyla bildireceklerini söylemişlerdi. Polonya yasalarına göre, böyle bir keşif yapan kişiler bulunan değerli eşyaları devlete iade etmek ile yükümlü. Aynı yasaya göre, hazine avcıları bulunan hazinenin belirlenen değerinin yüzde 10’unu alabiliyor.

  [caption id="attachment_6467" align="alignleft" width="300"]Wide of Ksiaz şatosu Wide of Ksiaz şatosu – Wroclaw[/caption]

  Polonya Miras Komitesi Başkanı Piotr Zuchowski trenin Wide of Ksiaz şatosunun hemen yanında yere gömülü olarak bulunduğundan %99 emin olduklarını söyledi.

  6 yıl süren savaş boyunca, özellikle savaş ekonomisini finanse etmek adına, toplama kamplarına gönderilen milyonlarca kişinin özel eşyalarına el koyan Nazi yönetimi, 1939-1945 yılları arasında geniş bir altın rezervinin sahibi olmuştu.

  2. Dünya Savaşında Naziler, hava bombardımanlarından korunmak ve yeni bir merkezi karargah inşaa etmek için Wałbrzych şehri yakınlarında büyük bir yeraltı tesisi inşaa etmişlerdi. Bu tünellerden bir kısmı günümüzde halen girilebilecek şekilde ve turistlerin ziyaretine açık bulunuyor. Bu tünellerde yaklaşık 300 ton dolayında da kayıp nazi altınları ile dolu olduğu iddia ediliyor. Joanna Lamparska adlı bir tarihçiye göre ise altın ve “tehlikeli madde” yüklü treninin bir tünelde kaybolduğu düşünülüyor.

  Ender Taş cevap verdi 5 ay, 2 hafta önce 1 Üye · 0 Cevap
 • 0 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.