Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

POLONYADAYIZ | Polonya’nın En İyi Eğitim ve Kültür Platformu! Polonya Forum İş, Çalışma, Staj Polonya’da öğrenci vizesi ile çalışmak mümkün mü?

 • Polonya’da öğrenci vizesi ile çalışmak mümkün mü?

  Posted by Anonim . on 11 Şubat 2020 saat 16:04

  Merhaba Ender Bey,

  Öncelikle bu forumu kurduğunuz ve doyurucu bilgiler verdiğiniz için çok teşekkürler. Benim sorum bir kaç parçadan oluşuyor, biraz uzun ama önemli olduğu için bilginizi rica ederim 🙂

  1- Bildiğim kadarıyla Polonya’ya master eğitimi için örneğin 93 günlük bir vizeyle gelen öğrencinin direkt çalışma izni bulunmuyor? Ancak Varşova’daki bir üniversitenin web sitesinde şöyle bir şey okudum ve kafam karıştı :

  No work permit is required for non-EU students on full-time studies in Poland. If you have a visa, you have the right to work. It is important to know that only non-working students are allowed to apply for residence permit for studies. That is why you should sign a contract with your employer only after you get a residence permit for your studies.

  Üniversite eğitimine başlayıp, henüz bireysel olarak herhangi bir oturum başvuru yapmamışken bir iş bulursak çalışmaya başlayabiliyor muyuz?

  2- Öğrenci vizesi ile geldikten sonra; Oturum izni başvurusunun yapılması ile karar mektubunun gelişi arasında geçen süre ile ilgili 6/7 ay gibi sürelerden söz ediliyordu. Ancak sizin cevapladığınız iki soruda başvuru sonrası mektubun gelmesi için 2 hafta ve 45 gün gibi süreler belirtmişsiniz. Hangisi doğru? Ya da atladığım bir ayrıntı mı var?

  3- Karar mektubunu bekleme sürecindeyken veya mektup bize geldikten sonra bu mektupla -oturum kartı henüz gelmeden- bir işte çalışabiliyor muyuz? Karar mektubunun ulaşması ile oturum kartının gelmesi arasındaki süre son zamanlarda ortalama ne kadar olmaktadır?

  Şimdiden teşekkür ederim. Soruların cevabı benim için kritik çünkü buna göre bir yüksek lisans planı yapmayı düşünüyorum. Aslında özetle Polonya’ya vizeyle girişten oturum kartı alımına kadar olan tahmini 6/7 ya da daha fazla aylık sürede çalışmak mümkün müdür? 🙂

  sevdayen cevap verdi 1 yıl, 3 ay önce 2 Üye · 1 Cevap
 • 1 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.