Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

POLONYADAYIZ | Polonya’nın En İyi Eğitim ve Kültür Platformu! Polonya Forum Eğitim Polonya’da İngilizce hazırlık sınıfı kaydı ve çalışma vizesi

 • Polonya’da İngilizce hazırlık sınıfı kaydı ve çalışma vizesi

  Posted by Anonim . on 10 Ekim 2020 saat 22:30

  Merhaba,

  Ben Türkiye’de Turizm Rehberlik, İşletme Bölümlerini okudum. Bir kaç yıldır yurt dışında eğitim alma ve yaşama düşüncem var. Ancak bir türlü gerçekleştiremedim.

  Bireysel araştırmalarım sonucu Gdansk Üniversitesi’nde karar kılmıştım. Ancak alanımla alakalı olan bölümün dikkatsizliğim sonucu Lehçe olduğunu fark ettim. ”Neyse” dedim, deneyim olur. (Gezi ve Tarihi Turizm) Bu alanda karar kıldım. Adım adım araştırınca okulun Lehçe Dil programında bir yıl eğitim almam gerekiyordu.

  Ben bütün hazırlıklarımı yaptım, Eylül ayında kayıtları beklerken okul bana uygun olan Lehçe (0 level) dİl kursunu zamlanmış olarak Şubat ayına aldı ve en az üç semestr sürüyor. (2021 Haziran’da bitiyor) Ayrıca kesinliği de yok. Yani on kişi toplayamazlarsa kurs açılmayabilirmiş. Ve dahası bu kursa katıldığım süre boyunca her hangi bir işte çalışabilme iznim yokmuş. Üç dönem benim için uzun bir süre (maddi imkanım beni çalışmadan anca 5-6 ay idare eder).

  Bunun üzerine diğer bölümlere yöneldim, ancak bir çok master ve lisans programının tarihini kaçırmıştım. Sadece bir kaç bölüm kaldı, onlar da İngilizce.

  Gdansk Üniversitesi’nde 17 Şubat’a kadar başvuru süresi olan, İngilizce ”International Economic Relations, with a specialization International Business” bölümünde master’a başvurmaya karar verdim, ancak daha önce ingilizce hazırlık okuduğuma dair belge kabul edilmiyor. Dil sertifikam yok. Ortalama B1-B2 asrası İngilizcem var. Biraz tozlanmış olsa da kısa bir sürede kelime eksiğimi gidererek kayıt öncesi yapılan sınavda geçme düşüncem var.

  Bütün hazırlıklarımı yaptığım için bu süreci Polonya’da geçirmek istiyorum (Gideceğim diye İş fırsatlarını geri çevirdim, eşyalarımın bir çoğunu dağıttım. Oturduğum evi de en geç Kasım başında boşaltacağımı söylemiştim. Şu an hayal kırıklığı yaşıyorum.)

  Okulun İngilizce dil kursu var ve web sitesinde tarihler falan pek güncellenmiyor. Maillere de pek dönüş olmuyor (sorun bende mi bilmiyorum). Gelebilmem için okulun veya Gdansk’ta bir dul kursunun kabul mektubuna ihtiyacım var (Şimdilik başka şehir düşünmüyorum).

  Sizden yardımcı olmanızı istediğim konu; Okulun açtığı kursa kayıt yaptırabilir miyim? Bu konuda okulla temasa geçebilir misiniz? 600 PLN bir ücreti var. Benim için çok uygun ancak bu kurs 4 aylık. Bu kursa kayıt yaptırabilirsem bana göndereceği kabul mektubu ile ne kadarlık bir vize alabilirim? Bir yıllık mı yoksa dört aylık mı? Ya da okulla görüşüp iki bölümün de ücretini yatırıp kabul mektubu mu isteyeceğim? Dört aylık vize ile gelirsem ve sonrasında master programa kayıt olursam vize uzatma işlemleri orada beni zorlar mı?

  Öğrencilerin çalışma izni olmadan çalışabildiklerini duymuştum. Kursiyer olduğumda da orada çalışabilir miyim? Çünkü yanımda okul masrafları haricinde taş çatlasa 8-10 bin PLN olacak.

  Orada herhangi bir dil kursunda kursiyer olduğumda çalışma şansım olursa eğitim konusunda daha geniş perspektiften bakarak karar verebilirim. Bu yüzden ekonomik imkanlar tercihlerimi etkiliyor.

  Nihai hedefim; Hayatımın geri kalanında Gdansk Şehri’nde ilgili alanda eğitim alıp Turizm Organizasyonları veya Turistik İşletme alanında çalışmak/İş yapmak. Bana yardımcı olur musunuz?

  Veya tecrübelerinizden yola çıkarak adım adım başka bir öneride de bulunur musunuz?

  Okul kaydı için lise, üniversite diplomalarım ve transkriptlerim yanımda (Çeviri, apostil ve not ölçeklendirme işlemlerini henüz yaptırmadım).

  Anonim . cevap verdi 2 yıl, 9 ay önce 1 Üye · 0 Cevap
 • 0 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.