Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

POLONYADAYIZ | Polonya’nın En İyi Eğitim ve Kültür Platformu! Polonya Forum Eğitim Polonya’da eğitim masrafları hakkında sorular

 • Polonya’da eğitim masrafları hakkında sorular

  Posted by Anonim . on 18 Ağustos 2019 saat 13:38

  Selamlar,

  18 yaşındayım ve açık öğretim lisesi üzerinden öğretim hayatıma devam ediyorum, bu sene son bulacak. Lise 3 iken çeşitli sağlık problemleri sebebinden uzun bir süre hastanede yatmam gerekti bu tip sebeplerden öğretimime bir süre ara verip açık öğretim lisesinden devam ettirmeye karar verdim akabinde şu an devam etmekteyim. Umarım bu sene bitecek (:

  Liseye ilk başladığım zaman 4 sene önce evvel Üniversitemi Kanada’da okumak gibi bir hayalim vardı fakat şu an Türkiye ekonomisinden ötürü ve maddi durumlardan ötürü şu an pek doğru bir karar gibi gelmiyor. Gerek ülkeleri araştırdım, çeşitli ülkelere göz attım en azından kafamda “kendi” maddi durumumu göz önüne alarak kendimce hesaplamalar yaptım.

  Zloti vs. Gerek Youtube olsun, gerek çeşitli kaynaklar olsun Polonya’yı detaylıca araştırmaya başladım. Polonya sanırım benim için çok uygun gözüküyor, gerek ekonomisi olsun gerek şehirleri ve fazlası beni tatmin etti. Youtube‘daki tüm videolarınızı izledim, fazlasıyla yararlı oldu (:

  Fakat aklımda bir kaç şey bulunuyor, öncelikle 18 yaşındayım maddi durum olarak konuşmak gerekirse asgari maaşla Polonya’ya gidebilir miyim? (Bu sene iyi bir birikim yapmayı planlıyorum, fazlasıyla.)

  Bir senem bulunuyor ve bu sene içerisinde eksiklerimi tamamlamayı düşünüyorum, gerek maddi açıdan birikim olsun, İngilizcemi geliştirmek vs. Fakat ne kadar ben düşünsemde bir yerden sonra tıkanıyorum, nasıl hareket etmem gerektiği konusunda özellikle ve özellikle bu TOEFL gibi sınavlar. Sanırım en son paragrafta biraz bocaladım. Sorularıma geleceğim;

  TOEFL ve benzeri sınavlar,
  Bunlar olmadan sanırım giriş sağlayamıyoruz. Tam olarak ne yapmamız gerekiyor?

  Öğretim durumu,
  Açık öğretim lisesinden devam etmekteyim fakat lise dönemlerinde meslek lisesinde bulunmuş olup pek bir başarılı öğretim aldığımı söyleyemem. Üniversitelere gerek girişler olsun, nelere dikkat ediliyor? Nelere dikkat etmem gerek, yukarıda yazdıklarım benim girişimi etkiler mi? Etkilerse ne gibi durumlarla karşılaşacağım?

  Üniversite Fiyatları,

  3000 €’dan başlayan fiyatlar olduğunu gördüm fakat bazıları danışmanlığa göre verilen fiyatlar olduğunu söyledi, tam olarak fiyatlar ne kadardan başlıyor?

  Eğitim Bursları,

  Burslar hakkında olan makalenizi okudum fakat yinede sormak istiyorum, devlet burslarına nazaran üniversite burslarını elde etmek daha mı kolay?

  Sanırım aceleci davrandım, şu an için aklıma gelen sorular bunlar. Okuduğunuz için teşekkür ederim, ilerleyen saatlerde güncelleyeceğim.

  sevdayen cevap verdi 1 yıl, 3 ay önce 2 Üye · 1 Cevap
 • 1 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.