Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

POLONYADAYIZ | Polonya’nın En İyi Eğitim ve Kültür Platformu! Polonya Forum Eğitim Polonya’da eğitim hakkında merak edilenler

 • Polonya’da eğitim hakkında merak edilenler

  Posted by Anonim . on 15 Ocak 2020 saat 10:10

  Merhaba. Ben Mustafa. Geçen sene liseden mezun oldum. Üniversite sınavı istediğim gibi geçmediği için tercih yapmadım. Sene içinde birçok kez “neden yurtdışı olmasın” sorusunu kendime sordum fakat her seferinde bazı engellerle karşılaştım. Ancak Polonya’da eğitimi hiç düşünmemiştim ve işin aslı şartlar diğer ülkelere göre oldukça rahat geldi. Fakat yine de kafama takılan bazı sorular var.

  1. Yazılarınızdan edindiğim bilgilere göre Polonya’da herhangi bir üniversitenin ortalama eğitim ücreti yıllık 10 bin TL civarı. Buna ek ücretler veya istisnai durumlar var mı? Varsa açıklayabilir misiniz?
  2. Lise diploma notum ve ders notlarım pek de iyi değil. Diploma notum 69,94. Eşit ağırlık bölümüyüm. Matematik ortalamalarım düşük. Sözel derslerimde ise sıkıntım yok. Diploma notum veya zayıf olduğum derslerimin ortalamaları mühendislik veya tıp dışında bir bölümde etkili midir? (Aklımdaki bölümler psikoloji, işletme, yönetim bilişim sistemleri veya iktisat.)
  3. Ailemin maddi durumunun çok iyi olduğunu söyleyemem. Bu yüzden gittiğim yerde çalışmam gerekiyor. Polonya’ya gittiğim takdirde çalışma imkanım var mı? Alacağım vize buna olanak sağlar mı veya öğrenci için iş bulmak ne derece zordur?
  4. Okula çok uzak olmayan bölgelerde ev kiraları (1+0,1+1 stüdyo daireler için) fiyat aralığı nasıl? Genel olarak elektrik, su, internet gibi hizmetlerin tutarı ne seviyede? Temel gıda fiyatları (et, süt, makarna, ekmek vb.) nasıl? Ulaşım ücretleri ne seviyede?
  5. Bölümler için almamız gereken YGS-LYS puanı var mı? Bazı bölümlerde en son öğrencinin puanı, bazılarında ise sıralama barajı olduğunu okudum fakat kafam karıştı. Aklımdaki bölümler psikoloji, işletme, yönetim bilişim sistemleri, iktisat. Bu bölümler için herhangi bir puan ya da sıralama alt limiti mevcut mu?
  6. İstediğim bölümlerde iyi olduğunu düşündüğünüz/önerebileceğiniz okul var mı?
  7. Dünya sıralamasında ODTÜ, Boğaziçi gibi okulları geride bırakan Polonya okulları, bizi sadece dil seviyesi, para ve diplomamızla kabul ediyor mu? Aranan başka bir koşul var mı?
  8. İngilizce seviyem kağıt üzerinde yüksek fakat konuşmada sıkıntılı. Başvuru esnasında yapılacak bir görüşmede bu sıkıntı çekmem, kabulümü etkiler mi yoksa yine de dil eğitimi şartıyla kabul edilir miyim?
  9. Polonya’da Türklere, Müslümanlara bakış açısı, insanların yaklaşımı nasıl? Bazı yerlerde ırkçı saldırılar olduğu söyleniyor. Bu iddialar ne derece doğru?
  10. Polonya’da alacağım eğitim, bana İstanbul’da Yeditepe veya Bahçeşehir gibi özel okullarda alacağım eğitimle kıyasla dil eğitimi dışında ne gibi avantajlar sağlar? Okulların yetkinliği, şirketlerin gözünde ne seviyede?
  11. Üniversite eğitimim boyunca alacağım vize, üniversite eğitiminin ardından geçerliliğini kaybediyor mu? 5 yıllık bir eğitimin ardından Polonya’da yaşama, çalışma izinleri veya vatandaşlık alma ihtimalim var mı?
  12. Polonya için alacağım vize diğer Avrupa ülkelerinde geçerli mi? Örneğin Polonya’dan Almanya’ya gitmek istediğimde bunu yapabilecek miyim?
  13. Polonya’da Türk nüfusu nasıl? Türklerin yoğun olduğu bölgeler var mı? Yabancılık, yalnızlık hissetme durumu ne seviyede yaşanıyor?

  Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Aklıma yeni sorular geldikçe soracağım. Ayrıca yazılarınızı çok beğendiğimi de belirtmek istiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim 🙂

  sevdayen cevap verdi 1 yıl, 3 ay önce 2 Üye · 1 Cevap
 • 1 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.