Kaydol

Soru sormak, insanların sorularına cevap vermek ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için foruma kayıt olun.

Giriş Yap

Soru sormak, insanların sorularına cevap vermek ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için foruma giriş yapın.

Forgot Password

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Sorry, you do not have a permission to ask a question, Soru sormak için giriş yapmalısınız..

Bilgi, paylaştıkça çoğalır!

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

Followers
 1. Merhabalar,

  Evet, ancak sadece Polonya vatandaşları veya Polonya’da kalıcı oturum izni sahibi kişiler Polonya’dan davetiye yollayabilmektedir. Polonya’dan Davetiye Gönderme konusunda detaylı bir makale yakın zamanda site içerisinde olacaktır 🙂

  • 0
 2. Merhabalar,

  Polonya D Tipi Ulusal Vize ile Polonya’ya giriş yapmanızdan itibaren hem vizeniz, hem de yeşil pasaportunuzun size tanıdığı 3 aylık (90 gün) kalma hakkı işlemeye başlar. 

  Dolayısıyla eğer vizeniz sona ermiş ise ve Polonya’ya gelişinizin üzerinden de 90 gün geçmiş ise Polonya dışına çıkmamanız gerekir ve vize süreniz bitmeden önce Oturum İzni başvurusunda bulunmanız gerekir. 

  • 0
 3. Merhabalar,

  Kesinlikle hayır… Polonya Vizesi için gereken evrakları doğru bir şekilde toparlamışsanız, Polonya’ya geliş amacınız “kapak atmak” değilse vize almamak için bir neden yoktur. Ancak bu karar tamamen Polonya konsolosluklarına aittir ve kimse size vize garantisi veremez…

  • 0
 4. Merhabalar,

  Polonya konsolosluklarının bildirilerine göre vize başvuru sonucunuzu ortalama 60 gün içerisinde öğrenebilirsiniz. Ancak konsoloslukların yoğunluklarına bağlı olarak bazı öğrencilerimize 1 hafta içerisinde vize sonucu gelirken, bazı öğrencilerimize ortalama 1 ay içerisinde sonuç gelebiliyor. Dolayısıyla değişken bir durum diyebiliriz.

  • 0
 5. Merhabalar,

  Vistula Üniversitesi gibi FETÖ Terör Örgütüne ait okullar hariç, Polonya’daki tüm okulların YÖK tarafından denklik ve tanınırlıkları vardır. Dünyada ilk 1.000 üniversite içerisine giren bazı üniversitelerin direkt YÖK denklikleri olurken, ilk 1.000 içerisinde olmayan okullar için belirli şartlar dahilinde YÖK denklikleri vardır diyebiliriz.

  Çok detaylı bir konu olduğu için tüm bilgileri Polonya’da YÖK Denkliği başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

  • 0
 6. Merhabalar,

  Üniversiteden üniversiteye göre değişmekle beraber, genel olarak tüm yıl üzerinden en fazla %20 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.  

  • 0
 7. Merhabalar,

  Açık lise, düz lise, meslek lisesi, fen veya anadolu lisesi fark etmez, üniversite tarafından belgeleri incelenmiş ve yeterli görülen her öğrenci Polonya’da üniversite okuyabilir. Detaylı bilgi için iletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz 🙂

  • 0
 8. Merhabalar,

  Açık lise, düz lise, meslek lisesi, fen veya anadolu lisesi fark etmez, üniversite tarafından belgeleri incelenmiş ve yeterli görülen her öğrenci Polonya’da üniversite okuyabilir. Detaylı bilgi için iletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilirsiniz 🙂

  • 0
 9. Merhabalar,

  Polonya’ya sıfır İngilizce ile gelmek, aynı zamanda Polonya’nın ana dili olan Lehçe’yi de bilmediğinizden dolayı günlük yaşam sizin için zor olacaktır. Bu yüzen en azından A2 düzeyinde İngilizce bilmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır. 

  Tabi ki İngilizcesi sıfır olan öğrenciler de Polonya’da Dil Hazırlık eğitimi alabilirler. Her üniversitede olmasa da, bazı üniversitelerde A1 düzeyinden de öğrenci kabulü yapılabiliyor. Dolayısıyla bizimle iletişime geçebilir ve var olan en iyi hazırlık okulları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • 0
 10. Merhabalar,

  Tabi ki, yeşil pasaport ile Polonya’ya gelebilir ve son 180 gün içerisinde toplam 90 gün boyunca Polonya’da (veya başka bir Schengen ülkesinde) kalabilirsiniz. 90 günden uzun kalmayı planlıyorsanız eğer, süre dolmadan önce Polonya’da Oturum İzni başvurusu yapmanız gerektiğini unutmayın.

  • 0
 11. Merhabalar,

  Polonya’ya gelirken yanınızda nakit olarak para getirecekseniz eğer, kolay yoldan her döviz bürosunda bozdurabileceğiniz Dolar veya Euro biriminden para getirebilirsiniz. Tüm Polonya şehirlerinde bulunan döviz bürolarının birçoğunda Türk Lirası da bozabilirsiniz. Dolayısıyla her türlü para biriminin uygun olacağını söyleyebiliriz.

  • 0
 12. Merhabalar,

  Polonya’ya geldiğinizde ilk ay yurtta ya da evde konaklama yapacaksanız eğer, yurdunuzun veya evinizin depozito ücretini yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz. Genellikle bu depozito bir kira bedeli kadar olmaktadır. 

  Ayrıca yurt odanıza veya evinize yeni taşınacağınız için tencere, tava, yastık, yorgan gibi zaruri ihtiyaçlarınızı almanız için yaklaşık 200-300 Zloty arasında miktarı da getirmeniz güzel olur. Aynı zamanda yeni kalacağınız yerde 1-2 haftalık gerekli bir takım yiyecek içecek ihtiyaçlarınız için 100-200 Zloty civarında bir miktar getirmenizi tavsiye ederiz. 

  Genel olarak ortalama 500 Euro ile gelmeniz ilk ayınız için oldukça yeterli olur diyebiliriz. Tabi ki her insanın harcamaları farklı olacağından bu miktar sizin yaşam tarzınıza göre değişebilir.

  • 0
 13. Merhabalar,

  Polonya’nın para birimi Zloty’dir ve bu konudaki detayları Polonya’nın Para Birimi başlıklı yazımızdan da okuyabilirsiniz.

  • 0
 14. Merhabalar,

  Polonya’da okul ücretlerini Euro para birimi üzerinden ödenebileceği gibi, Polonya’nın Para Birimi olan Zloty üzerinden de ödenebilir. Ancak her ülkede Zloty para birimini bulmanın zor olması ve kolay hesaplama yapabilmeniz için okul ücretleri genellikle Euro üzerinden ödenmektedir.  

  • 0
 15. Merhabalar,

  Polonya’da Eğitim almak istediğiniz bölüme göre cevabımız değişmekle beraber, genel olarak her zaman devlet üniversitelerinde eğitim almanızı öneriyoruz. Ancak, devlet üniversitelerinin özel üniversitelere göre daha zor olduğunu bilmelisiniz. 

  Bazı özel üniversitelerindeki bölümlerin, devlet üniversitelerindeki bölümlere göre daha kaliteli olduğunu zaman zaman görüyoruz. Dolayısıyla seçmek istediğiniz alanı bizimle paylaşabilirseniz, elimizden geldiğince size en doğru üniversiteleri önerebiliyoruz. 

  Dolayısıyla öğrenci, kendi kapasitesini iyi bilmeli ve buna göre üniversite seçimi yapmalıdır. Yani geçmiş eğitim hayatında başarılı olmamış bir öğrencinin Polonya’nın veya Dünyanın en iyi üniversitesinde eğitime başlamasını uygun bulmuyoruz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz: Polonya Eğitim Danışmanlığı

  • 0
 16. Merhabalar,

  Üniversitelerin kendi iç politikalarına göre değişmekle beraber, genel olarak her üniversitede belirli koşullarda para iadesi alma hakkınız vardır. Keyfi karar değişikliğinden dolayı üniversitelerde para iadesi söz konusu olamaz.

  Para iadesi alabileceğiniz durumlar genel olarak şu şekilde;

  • Vize reddi alma,
  • Doğal afet, terör saldırısı gibi durumlar,
  • Doktor raporu ile kanıtlayabileceğiniz ciddi sağlık problemleri
  • 0
 17. Merhabalar,

  Polonya’da üniversite kaydınızın belirli aşamaları vardır ve tüm bilgileri Polonya’da Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda görebilirsiniz. 

  Üniversite başvurusunu yaptıktan ve gerekli belgeleri üniversitenin sistemine yükledikten sonra 1-3 ay arasında değişen bekleme süresi sonrasında, üniversitede eğitim almanız için kabul verilmiş ise, üniversitenin belirttiği belirli tarihler arasında ücretini yatırmanız gerekiyor. Genel olarak ödeme için son tarih, üniversitenin belirlediği son kayıt tarihi ile aynıdır. 

  Size önerimiz, üniversite kabulünün hemen ardından ücreti üniversiteye göndermenizdir. Kabul işleminizden sonra vize işlemlerinizin de olacağını ve vize işlemlerinin uzama ihtimaline karşı mümkün olduğunca erken kaydı tamamlamanızı tavsiye ediyoruz.

  • 0
 18. Merhabalar,

  Polonya’da 26 yaşının altında Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisi iseniz, genel olarak ulaşım, yemekhaneler, spor salonları gibi çeşitli imkanlardan %51 indirimli faydalanabilirsiniz. 

  Maalesef Polonya’da Dil Hazırlık öğrencileri “Tam zamanlı (Full-Time)” öğrenci statüsünde sayılmadıkları için indirim alamıyorlar. Bu sorunun önüne geçebilmek için ise neredeyse tüm Polonya şehirlerinde bulabileceğiniz size en yakın ISIC CARD bürosuna uğrayabilir ve kendinize öğrenci kartı çıkartabilirsiniz.

  • 0
 19. Merhabalar,

  Polonya’da Para Çekme başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi aşağıdaki ortak bankaları kullanarak Polonya’da para çekebilirsiniz: 

  • Ziraat Bankası hesabınızın kartı ile Santander şubelerinden, 
  • Yapı Kredi Bankası hesabınızın kartı ile Bank Pekao şubelerinden,
  • TEB hesabınızın kartı ile BNP Paribas şubelerinden, 
  • Deniz Bank hesabınızın kartı ile Bank Millenium şubelerinden zloty olarak da para çekebilirsiniz.
  • 0