Alim

Dünya basın özgürlüğü sıralamasında Polonya kaçıncı sırada?

  • 0

Polonya, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke arasında 62. sırada yer aldı…

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, dünyadaki 180 ülkede basın özgürlüğünün ne durumda olduğunu gösteren “2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi“ni paylaştı. Geçen seneye göre 3 sıra gerileyen Polonya, listede 62. sırada yer alırken, Türkiye 154. sırada yer aldı.

Sırasıyla Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsveç ve Hollanda ilk 5 içerisinde yer alıyor. Almanya (11. sırada), İngiltere (35. sırada), Amerika Birleşik Devletleri (45. sırada), Rusya (149. sırada) ve Çin ise (177. sırada) yer alıyor.

Polonya ve Türkiye hakkında yapılan kısa yorumlar ise şu şekilde:

Polonya (62. sırada): Polonya hükümetinin yargı üzerindeki kontrölü, basın özgürlüğünü olumsuz etkiledi. Polonya’da bazı mahkemelerin ceza kanunun 212. maddesi dolayısıyla hakaret suçlamalarında gazetecilere 1 yıla kadar hapis cezası verebilmekte. Her ne kadar mahkemeler cezayı paraya çevirse de, bu durum basın özgürlüğü konusunda baskı yaratan bir ortam doğurmaktadır.

Türkiye (154. sırada): İnternet sitelerinin ve sosyal medyanın sansürü benzeri görülmemiş seviyelere ulaştı. Yetkililer artık çevrimiçi video hizmetlerini kontrol altına almaya çalışıyor.

Benzer Sorular

You must login to can add an answer.