EN İYİ 10 POLONYA YAPIMI FİLM!

Ana SayfaPolonya'da YaşamEN İYİ 10 POLONYA YAPIMI FİLM!

 Polonya filmleri , her geçen gün ürettiği yeni ve kaliteli yapımlarla adından sıkça söz ettirmeye başladı. Polonya yapımı filmler, ülkemizde pek bilinmese de, sahip olduğu bol ödüllü yönetmenlerle dünya sinemasında önemi bir yere sahip diyebiliriz.

Eğitim kalitesiyle adından sıkça söz ettiren Lodz Film Okulu – Szkoła Filmowa w Łodzi, Krzysztof Kieslowski, Roman Polanski, Andrzej Munk ve Andrzej Wajda gibi dünyaca ünlü sinamacıların da mezun olduğu Avrupa’nın en iyi sinema-televizyon-tiyatro okulu olarak kabul ediliyor. Öncelikle en çok bilinen filmlerle başlayalım…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

lodz film okuluLODZ FİLM OKULU

Lodz Film Okulu (Szkoła Filmowa w Łodzi), belkide Polonya denildiğinde ilk akla gelen okullardan bir tanesidir. Dünya çapında tanınan Roman Polanski ,  Andrzej Wajda ,  Krzysztof Kieslowski  gibi yönetmenlerin yanında oyuncu ve yapımcı mezunları veren Avrupa’nın en iyi sinema-televizyon-tiyatro okulu olarak bilinen bir okul. Polonya sinemasındaki hızlı yükselişin…

Polonya Filmleri

“Tango” – Zbigniew Rybczyński, 1980

1982 yılında “En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar Ödülü”nü alan Tango, ilk olarak iki karakterle başlıyor ve zaman geçtikçe karakter sayısı artıyor. Karakterlerin odaya girip çıkma sürelerinin birbirleriyle uyumu, bir süre sonra kafanızın karışmasına neden oluyor diyebilirim. Polonya filmleri arasında benim için özel bir yeri vardır.

Schindler’s List”  – Janusz Kaminski, 1993

Filmin görüntü yönetmenliğini yapan Janusz Kamiński, bu filmde  En İyi Görüntü Yönetmenliği Oscar Ödülü ‘nü alıyor. Steven Spielberg tarafından yönetilen Schindler’s List, 1993 ABD yapımı bir filmdir. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler’in uygulamış olduğu soykırımda, 1000’den fazla Polonya yahudisi’nin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler’i ve bu kurtarmayı konu ediyor. Yine Polonya filmleri arasında unutulmaz olanlardandır.

https://www.youtube.com/watch?v=dwfIf1WMhgc

“The Pianist” – Roman Polanski, 2002

En İyi Yönetmen Oscar Ödülü başta olmak üzere daha birçok ödül alan Roman Polanski, Polonya‘da oldukça bilinen bir isim. Film, Fransa, Almanya, Polonya ortak yapımı ve Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlattığı kitabın üzerine kurgulanmış.

Andrzej Wajda, 1999

Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne sahip olan Andrej Wajda, Polonya sineması’nın  Babası  olarak bilinen bir isim. 1975 yapımı Ziemia Obiecana (Vaatler Ülkesi) en ünlü filmidir. Polonya filmleri ne ilgisi olanlar, Wajda’nın diğer filmlerine de bakmalıdır diye düşünüyorum…

“Finding Neverland” – Jan A. P. Kaczmarek, 2005

Polonya‘nın en iyi ve ünlü kompozitörü olarak bilinen Jan A. P. Kaczmarek, ortaya çıkardığı film müzikleriyle tanınan bir sanatçı.  Finding Neverland  filminin müziklerini de yapan sanatçı, 2005 yılında  En İyi Müzik Oscar’ını kazanmıştır. Sanatçının resmi web sitesine girerek her film için yaptığı müzikleri dinleyebilirsiniz. Sayfadan ayrılamayacağınızı garanti ederim.

“Krótki film o milosci” – Krzysztof Kieslowski, 1988

Krótki film o milosci (Aşk Üzerine Kısa Bir Film), Polonya‘nın yine en ünlü yönetmeni olan Krzysztof Kieslowski imzasını taşıyor. Aşkın tanımlanması ve insanlar tarafından nasıl farklı algılandığı üzerine kugulanan filmi izlemenizi tavsiye ederim.

“Sztuka spadania” – Tomek Baginski, 2004

Savaşın saçmalığını çok iyi yansıttığını düşündüğüm, muhteşem bir kısa animasyon film. Polonya‘nın gelecek vaat eden yönetmeninden… Polonya film endüstrisi içinde de önemli bir yere sahip.

“Bogowie” – Lukasz Palkowski, 2014

1980 Polonya‘sının zor zamanlarında doktorluk yapan kalp cerrahı Zbigniew Religa, Dünya’da yapılacak olan ilk insan kalp nakli için doktorların bir ekibin başındadır. Polonya‘nın gururu olan filmi izlemenizi tavsiye ederim. Bu Polonya filmi ve hikayesi hakkında detaylı bir yazı önümüzdeki günlerde sizlerle olacaktır.

“IDA” – Paweł Pawlikowski, 2014

87. oscar ödüllerinde  En İyi Yabancı Film Oscar’ını alan ve başarılı yönetmen Paweł Pawlikowski imzalı olan IDA,  1960’lı yılların Polonya’sında geçiyor ve inanç / din kavramlarını tutkuyla keşfeden ve kendini Tanrı’ya adayarak rahibe olmaya karar veren Anna’nın hikayesini ele alıyor. İda filmini kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim…

“Róza” – Wojciech Smarzowski, 2011

İzlediğim en etkileyici 2.Dünya savaşı temalı film olan Róza (Rose), kaçırmamanız gerektiğini düşündüğüm filmlerden. Polonya filmleri arasında da özel bir yere sahip diyebilirim. Savaş sonrası Polonya topraklarına katılan Mazurya’da geçen filmde, eski kocası Alman olduğu için hor görülen bir kadın ile ölen kocasının arkadaşı Tadeus arasında oluşan aşk ilişkisi konu ediliyor.

Umarım bu yazıdan sonra Polonya filmleri ‘nin önümüzdeki senelerde dünya’da oldukça fazla ses getireceğinden, sizler de en az benim kadar emin olabilirsiniz.


Umarım EN İYİ 10 POLONYA YAPIMI FİLM! başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...