En İyi 10 Polonya Yapımı Film!

Polonya filmleri ve Polonya Sineması her geçen gün ürettiği yeni ve kaliteli yapımlarla adından sıkça söz ettirmeye başladı. Polonya yapımı filmler, ülkemizde pek bilinmese de...
En İyi 10 Polonya Yapımı Film!
Konu Başlıkları

Polonya filmleri ve Polonya Sineması her geçen gün ürettiği yeni ve kaliteli yapımlarla adından sıkça söz ettirmeye başladı. Polonya yapımı filmler, ülkemizde pek bilinmese de, sahip olduğu bol ödüllü yönetmenlerle dünya sinemasında önemi bir yere sahip diyebiliriz.

Eğitim kalitesiyle adından sıkça söz ettiren Lodz Film Okulu, Krzysztof Kieślowski, Roman Polanski, Andrzej Munk ve Andrzej Wajda gibi dünyaca ünlü sinamacıların da mezun olduğu Avrupa’nın en iyi sinema / televizyon / tiyatro okulu olarak kabul ediliyor. Öncelikle en çok bilinen filmlerle başlayalım…

Polonya Filmleri

Polonya Sineması hakkında yorum yapan uzmanların da fikirlerini dikkate alarak hazırladığımız en iyi Polonya filmleri listesini aşağıda inceleyebilirsiniz.

“Tango” – Zbigniew Rybczyński, 1980

1982 yılında “En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar Ödülü”nü alan Tango, ilk olarak iki karakterle başlıyor ve zaman geçtikçe karakter sayısı artıyor. Karakterlerin odaya girip çıkma sürelerinin birbirleriyle uyumu, bir süre sonra kafanızın karışmasına neden oluyor diyebilirim. Polonya filmleri arasında benim için özel bir yeri vardır.

“Schindler’s List”  – Janusz Kaminski, 1993

Filmin görüntü yönetmenliğini yapan Janusz Kamiński, bu filmde En İyi Görüntü Yönetmenliği Oscar Ödülünü alıyor. Steven Spielberg tarafından yönetilen Schindler’s List, 1993 ABD yapımı bir filmdir. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler’in uygulamış olduğu soykırımda, 1000’den fazla Polonya yahudisi’nin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler’i ve bu kurtarmayı konu ediyor. Yine Polonya filmleri arasında unutulmaz olanlardandır.

“The Pianist” – Roman Polanski, 2002

En iyi yönetmen Oscar ödülü başta olmak üzere daha birçok ödül alan Roman Polanski, Polonya‘da oldukça bilinen bir isim. Film, Fransa, Almanya, Polonya ortak yapımı ve Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlattığı kitabın üzerine kurgulanmış. The Pianist başlklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Andrzej Wajda, 1999

Yaşam boyu başar ödülüne sahip olan Andrej Wajda, Polonya sineması’nın babası olarak bilinen bir isim. 1975 yapımı Ziemia Obiecana (Vaatler Ülkesi) en ünlü filmidir. Polonya filmleri ne ilgisi olanlar, Wajda’nın diğer filmlerine de bakmalıdır diye düşünüyorum…

“Finding Neverland” – Jan A. P. Kaczmarek, 2005

Polonya‘nın en iyi ve ünlü kompozitörü olarak bilinen Jan A. P. Kaczmarek, ortaya çıkardığı film müzikleriyle tanınan bir sanatçı. Finding Neverland filminin müziklerini de yapan sanatçı, 2005 yılında En iyi müzik Oscarını kazanmıştır. Sanatçının resmi web sitesine girerek her film için yaptığı müzikleri dinleyebilirsiniz.

“Krótki film o milosci” – Krzysztof Kieslowski, 1988

Krótki film o milosci (Aşk Üzerine Kısa Bir Film), Polonya‘nın yine en ünlü yönetmeni olan Krzysztof Kieslowski imzasını taşıyor. Aşkın tanımlanması ve insanlar tarafından nasıl farklı algılandığı üzerine kugulanan filmi izlemenizi tavsiye ederim.

“Sztuka spadania” – Tomek Baginski, 2004

Savaşın saçmalığını çok iyi yansıttığını düşündüğüm, muhteşem bir kısa animasyon film. Polonya‘nın gelecek vaat eden yönetmeninden. Polonya film endüstrisi içinde de önemli bir yere sahip.

“Bogowie” – Lukasz Palkowski, 2014

1980 Polonya‘sının zor zamanlarında doktorluk yapan kalp cerrahı Zbigniew Religa, Dünya’da yapılacak olan ilk insan kalp nakli için doktorların bir ekibin başındadır. Polonya‘nın gururu olan filmi izlemenizi tavsiye ederim. Bu Polonya filmi ve hikayesi hakkında detaylı bir yazı önümüzdeki günlerde sizlerle olacaktır. Bogowie Filmi: İlk Kalp Nakli başlıklı yazdığımız makaleyi de incelemenizi öneririz.

“IDA” – Paweł Pawlikowski, 2014

87. oscar ödüllerinde en iyi yabancı film Oscar ödülünü alan ve başarılı yönetmen Paweł Pawlikowski imzalı olan IDA, 1960’lı yılların Polonya’sında geçiyor ve inanç / din kavramlarını tutkuyla keşfeden ve kendini Tanrı’ya adayarak rahibe olmaya karar veren Anna’nın hikayesini ele alıyor. İda filmini kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim…

“Róza” – Wojciech Smarzowski, 2011

İzlediğim en etkileyici 2.Dünya savaşı temalı film olan Róza (Rose), kaçırmamanız gerektiğini düşündüğüm filmlerden. Polonya filmleri arasında da özel bir yere sahip diyebilirim. Savaş sonrası Polonya topraklarına katılan Mazurya’da geçen filmde, eski kocası Alman olduğu için hor görülen bir kadın ile ölen kocasının arkadaşı Tadeus arasında oluşan aşk ilişkisi konu ediliyor.

Umarım bu yazıdan sonra Polonya filmleri ‘nin önümüzdeki senelerde dünya’da oldukça fazla ses getireceğinden, sizler de en az benim kadar emin olabilirsiniz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.