DÜNYANIN EN PAHALI PASAPORTU TÜRK PASAPORTU

Ana SayfaPolonya'da YaşamDÜNYANIN EN PAHALI PASAPORTU TÜRK PASAPORTU

Her konuda olduğu gibi Türkiye, dünyanın en pahalı pasaportunu veren ülke!.. Yurtdışına çıkmadan önce yaptığımız ilk şey, ucuz bilet bulma arayışı ve eğer ihtiyaç varsa pasaport çıkartma çabasıdır. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, dünyanın en pahalı pasaportu, Türk pasaportu…

Tabi ki ucuz uçak bileti aramalarımızda karşımıza çıkan şirketlerden birisi de Skyscanner. Ancak bu seferki konu uçak biletleriyle ilgili değil, pasaportlarımız ile ilgili… Pasaport için ödediğimiz ücreti sizler de pahalı buluyor musunuz?

Skyscanner, pasaportlarla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış ve dünyada az bilinen gerçekleri de bir grafikle açıklamış. Ve hatta Seyahat Özgürlüğü konusunda çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşu tarafından da, Türkiye’de pasaportun pahalılığına dikkat çekmek amacıyla Time dergisi için kapak fotoğrafı hazırlanmış.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

öğrenci pasaportuÖĞRENCİ PASAPORTU HARÇLARI KALKTI | HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU ALMA

10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu 🙂 Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha sonra ise kimliklerde bazı yasal düzenlemeler yapıldı. 10 Şubat 2016’da pasaportlar için yapılan yeni değişiklikle beraber, 25 yaş altı öğrenciler için pasaport ücreti alınmamasına yönelik yasa…

 Dünyanın en pahalı pasaportu Türkiye’ye ait… 

dünyanın en pahalı pasaportu
Dünyanın en pahalı pasaportu

Skyscanner’ın raporuna göre dünyanın en pahalı pasaportu (süre ücreti dahil) Türkiye’de.

Rapora göre Türkiye’de pasaportun maliyeti 10 yıl süreli 587,5 TL’yken en ucuz pasaport ise 8.7 lira Swaziland.

Dünyada en çok ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı sağlayan pasaport ise Danimarka pasaportu. Danimarkalılar vize almadan 169 ülkeye seyahat edebiliyor.

İki ülkeye birden ait olan tek pasaport Sealand pasaportu. Bu pasaport Fransa ile İngiltere arasında seyahat etmeyi sağlıyor ve bugüne kadar sahtesi 150 bin kişi tarafından satın alındı. Ancak bir resmiyeti yok. Sealand 1967 yılında Britanya açıklarında kurulmuş bir ülke. Ülkeyi kuran Britanyalı Roy Bates kendini prens ilan etmiş.

Vatikan sınırları olmayan bir ülke olmasına rağmen pasaporta sahip. 1 numaralı pasaport her zaman Papa’ya ait.

İngiltere Kraliçesi’nin Britanya pasaportu yok. Çünkü pasaportlar zaten İngiltere Kraliçesi’nin adına geliyor. Örneğin İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 2008’de Türkiye’ye geldiğinde ülkeye pasaportsuz giriş yapmıştı. İngiltere Kraliçesi, dünyada pasaportsuz seyahat edebilen tek kişi.

ucuz otel bulma yöntemleriEN UCUZ OTEL BULMA YÖNTEMLERİ

Sadece Polonya‘ya yapacağınız seyahatlerinizde değil, Dünya’nın birçok ülkesine yapacağınız seyahatlerinizde de yararlanabileceğiniz en çok kullanılan, güvenilir  ucuz otel bulma yöntemleri ve  konaklama alternatifleri  hakkında sizlerle bazı web sitelerini paylaşmak istiyorum. Özellikle kısa süreli gezilerinizde kalacak yer bulma sorununu ortadan kaldıran en ucuz otel bulma…

Kraliçe’nin haberci pasaportu diye bir şey var ve bu pasaportu aktif olarak kullanan kişi sayısı 15’ten az. Bu kişiler dünyanın dört bir yanındaki İngiltere büyükelçilikleri ve konsolosluklarından çok önemli dökümanları taşıyor. Bu pasaporta sahip kişiler emekli askerlerden seçiliyor ve bu elçiler, sadece kıyafetlerle “business class” uçuyorlar.

Bu arada Birleşik Krallık pasaportunun fiyatı sadece 12,25 sterlin. Nikaragua’nın yenilenen pasaportlarında barkodtan holograma kadar 89 ayrı güvenlik özelliği var.

polonya tatarlarıPOLONYA’NIN TEK MÜSLÜMAN AZINLIĞI TATARLAR

Polonya‘ya geldiğim günden beri, hakkında en çok yazmak istediğim konulardan bir tanesi de Polonya tatarları  idi. Hatta Polonya‘ya gelmeden önce, Polonya‘da tatar yaşadığını bile bilmiyordum. Tabi ki tatarlar hakkında detaylı bir araştırma yaptım ve sizlere de Polonya‘nın tek Müslüman azınlığı olan tatarları biraz da olsa tanıtmak istiyorum… Yakın zamanda dünyanın en pahalı pasaportu…


Umarım DÜNYANIN EN PAHALI PASAPORTU TÜRK PASAPORTU başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...