Back to Kurs

Kayıt Süreci

0% Complete
0/0 Steps
 1. Neden Polonya’da Eğitim Almalıyım? (VİDEO)

 2. Notice: Undefined offset: 0 in /home/customer/www/polonyadayiz.com/public_html/wp-content/themes/buddyboss-theme/learndash/ld30/learndash-sidebar.php on line 143

  Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/customer/www/polonyadayiz.com/public_html/wp-content/themes/buddyboss-theme/learndash/ld30/learndash-sidebar.php on line 143
 3. Üniversite başvuru aşamaları nelerdir?
Ders 1 of 2
Devam Ediyor

Neden Polonya’da Eğitim Almalıyım? (VİDEO)

Ender Taş 22 Mayıs 2024

Polonya’da eğitim almak ve yaşamak için birçok madde sıralanabilir, ancak en önemli gördüğümüz nedenleri sizler için derledik:

 • Çalışma izni ve iş imkanları: Polonya’da Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri tam zamanlı çalışma iznine otomatik bir şekilde sahip olurlar. Eğitim alırken tam zamanlı çalışma izninizin bulunması başvuru yaptığınız işlerden kabul alma ihtimalinizi oldukça fazla arttırmaktadır. Aynı zamanda Polonya’da Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora bölümlerinden mezun olan öğrenciler, ömür boyu Polonya’da çalışma iznine sahip olurlar. Yani mezuniyetiniz sonrasında Polonya için çalışma izni çıkartmak zorunda kalmazsınız.
 • Uygun yaşam maliyetleri: Polonya’daki eğitim ve yaşam maliyetleri diğer ülkelere göre daha uygundur. Bir yandan eğitim alırken, bir yandan çalışma imkanınız olmasından dolayı aylık yaşam maliyetlerininizi kendi kendinize karşılamanız mümkün olur. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de İzmir’den Ankara’ya üniversite eğitimi almak için giden bir öğrencinin aylık harcaması ne ise, Polonya’da da ya aynı harcamaya, ya da daha düşük harcamaya sahip olursunuz.
 • Uygun üniversite ücretleri: Genel olarak Polonya’da üniversite eğitim ücretleri yıllık 2000-4000 Euro aralığındadır ve üniversitelerin birçoğu taksitli ödeme imkanı sunabilmektedir. Yani bir yandan eğitim alırken, bir yandan çalışarak üniversitenizin ödemelerini yapmanız da mümkün olur.
 • Avrupa birliği ve Mavi diploma: Polonya’da eğitim almanın en önemli avantajlarından birisi, Avrupa Birliği üyesi bir ülkede eğitim alıyor olmanızdır. Lokasyon olarak Avrupa’nın göbeğinde olan Polonya, oldukça fazla yatırım alan ve uluslararası firmaları barındıran bir ülkedir. Aynı zamanda Polonya’da eğitim alan öğrencilerin tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelere serbest dolaşım hakkı olur ve bunun yanı sıra, Polonya üniversitelerinden mezun öğrencilerin mavi diplomaya sahip olmalarıyla beraber diğer Avrupa ülkelerinde iş bulmaları ve çalışmaları çok daha kolaydır.
 • Sınavsız üniversite kabulü: Polonya’da Dil Hazırlık, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi alacak öğrencilerin yks-lys-ales gibi herhangi bir sınava girmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Polonya’daki eğitim kurumlarında eğitim alabilmek için dil yeterliliğiniz ve diploma notunuz en önemli kriterlerdir. Unutmayın, Polonya’da herkese göre bir üniversite vardır.
 • Çevre edinme ve dil öğrenme: Dünya vatandaşı olmak istiyorsanız eğer Polonya’da eğitim almalısınız. Üniversitenizde, yurdunuzda, şehrinizde, yani genel olarak çevrenizde devamlı farklı milletlerden insanlarla karşılaşırsınız. Bu sayede birçok milletten arkadaş edinebilir ve çevrenizi (network’ünüzü) genişletebilirsiniz. İngilizce eğitim alırken, bir yandan üniversitenizin sunduğu seçmeli dil dersleri ile yeni ve farklı yabancı diller öğrenebilirsiniz.
 • Hareketli öğrenci hayatı: Polonya’da öğrenci hayatı oldukça renklidir. Eğitim hayatınıza devam ederken çeşitli öğrenci organizasyonlarına, spor faaliyetlerine, konserlere, festivallere, gezilere, kültür sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. Tabiki ders çalışmayı da ihmal etmeden renkli gece hayatı sayesinde eğlenmeye de zaman ayırabilirsiniz.
 • İş kurma olanakları: Polonya Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkesidir ve birçok sektörde çalışana ihtiyaç duymasının yanı sıra, girişimciler için de birçok imkan sunabilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen, projelerini geliştirmek ve hayata geçirmek isteyen girişimcilerin yazılım, lojistik, dış ticaret, tekstil gibi birçok alanda çeşitli fırsatlara sahip olduğunu söylememiz gerekiyor.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.