DAYANIŞMA HAREKETİ SOLİDARNOSC 35. YILINDA

Ana Sayfa Polonya'da Yaşam DAYANIŞMA HAREKETİ SOLİDARNOSC 35. YILINDA

Yakın tarihin en büyük işçi hareketi olarak kabul edilen Polonya‘nın  Dayanışma hareketi Solidarnosc (Solidarność), 35. yıldönümünü kutluyor… Dayanışma hareketi Solidarnosc, Polonya çapında büyük bir öneme sahip ve her yıl Dünya’nın dört bir yanından gelen siyasi liderlerle beraber kutlanıyor.

Dayanışma hareketi Solidarnosc, 1980 yılında Polonya‘nın  Gdansk  şehrindeki tersanelerinde birkaç muhalif işçinin öncülüğünde başlayıp,  o yılların işsiz elektrikçisi iken daha sonra ülkenin  Cumhurbaşkanı  olan  Lech Walesa ‘nın da katılımıyla çığ gibi büyüyen bir hareket halini aldı…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Sizin ve bizim özgürlüğümüz için… 

Sloganıyla yola çıkan Dayanışma Sendikası, Komünist yönetim ile grev yapan tersane işçileri arasında yapılan  Gdansk Anlaşması ‘ndan sadece birkaç ay sonra, 10 milyon üyesiyle ulusal bir siyasi harekete dönüşmüştü.

Lech WałęsaLECH WALESA

Eminim Polonya hakkında az çok bilgi sahibi iseniz Lech Walesa (Lech Wałęsa) ismini bir şekilde duymuşsunuzdur. Polonya’nın en sevilen ve hala adından çokça bahsedilen önemli bir politik lideridir Lech Wałęsa. Lech Wałęsa ismini birkaç kez duymuştum; ancak ekim 2013’de Polonya’da vizyona giren…

Aşağıda sizlerle paylaştığım Public Opinion Research Centre raporunda görüldüğü gibi, Polonya halkının yüzde 66’lık bir kısmı  Dayanışma Hareketi Solidarnosc ‘u çığır açan olay olarak görüyor. Açıkçası Polonya ve diğer Avrupa ülkelerinin Suriyeli mültecileri ülkelerine kabul etme konusunda gösterdiği tutumun, hiç de dayanışma ruhu’na uymadığını düşünsem de, yine de Lech Walesa ve arkadaşlarının yaptıkları büyük bir başarıdır diye düşünüyorum…

polonya suriyeli mültecilerPOLONYA SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Polonya Suriyeli mülteciler  konusunda hiçte iç açıcı görüşlere sahip değil maalesef. Daha önce sizlerle Facebook ve Twitter hesaplarımızda da paylaştığımız gibi, Polonya hükümeti sadece 150 Suriyeli Hristiyan mülteci  kabul etme kararı almıştı. Ancak Dünya genelinde yükselen tepkiler ve Suriyeli mültecilerin kaçak yollarla Avrupa’ya adeta akın etmesi sonucu, mecburen daha fazla Suriyeli göçmen almak zorunda kaldılar…

dayanışma hareketi solidarnosc

Dayanışma Hareketi Solidarnosc

Sıkıyönetim ile geçen günler ve tanklarla dolu sokaklar,  Dayanışma hareketi Solidarnosc  ‘u yıldıramadıysa da, Dayanışma Hareketi yandaşları toplu olarak tutuklandı. Doğu Avrupa’nın özgürleştirilmesi sürecinde büyük bir rol oynayan bu hareket ile beraber Polonya‘da Komünizm sona erdi ve bundan birkaç ay sonra da Berlin Duvarı yıkıldı. Doğu Avrupa ülkeleri artık piyasa ekonomileriyle ve çoğulcu demokrasiyle tanışmaya başladı.

dayanışma hareketi solidarnoscBir yandan Dayanışma Sendikasının gösterdiği güçlü direniş, diğer yandan Polonya asıllı olan  Papa 2. Jean Paul ‘un ve Sovyetler Birliği’nin son lideri olan Michail Gorbaçov’un da desteğiyle beraber Dayanışma hareketi Solidarnosc, istediği sonuca ulaşmıştı artık.

İşçi direnişinin devam etmesi ve halkın da direnişe destek vermesine daha fazla dayanamayan Komünist rejim, mecburen halk oylamasına gitti ve sonuç olarak Wałęsa, demokratik rejime sahip, yeni Polonya’nın Cumhurbaşkanı seçildi. 1995-2000 yılları arasındaki 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı serüvenine bakılırsa, Wałęsa’nın çok da başarılı olabildiği söylenemez; ancak, Polonya’nın bugün geldiği nokta itibariyle bana göre Wałęsa, Polonyayı çok büyük bir dar boğazdan çıkaran önemli bir lider olduğu kabul etmek gerek. Ayrıca  Lech Walesa, Nobel Barış Ödülü ne de layık görülen bir isim.


Umarım DAYANIŞMA HAREKETİNİN 35. YILDÖNÜMÜ – SOLİDARNOSC başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm 🙂 Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar