VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ VE GİRİŞ ŞARTLARI

7
24951

Sizlerin Polonya’da Eğitim hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz amacıyla hazırlamaya devam ettiğim Üniversite tanıtımlarına, Polonya‘nın en büyük Üniversitesi olan  Varşova Üniversitesi  ile devam ediyorum.

Varşova Üniversitesi, Polonya‘nın en büyük ve en eski üniversitesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda kimi kaynaklara göre Polonya’nın en iyi, kimi kaynaklara göre ise en iyi ikinci üniversitesidir. Dolayısıyla Dünya çapında oldukça iyi tanınan, tercih edilen ve Dünyaca ünlü bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapan bir Üniversite… Aynı zamanda, bölüm ayrımı yapmak çok zor olsa da, özellikle TIP alanındaki eğitim kalitesiyle, TIP eğitimi almak isteyenlerin özellikle tercih ettiği bir Üniversite.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Varşova Üniversitesi, 2011 yılında Avrupa sıralamasında ilk 100 üniversite içinde yerini almıştır ve bu sıralamadaki en yakın Türk üniversitesi olan ODTÜ, 442. sıradadır.

polonya'nın en iyi üniversiteleriPOLONYA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ 2015 SIRALAMASI

Polonya’nın en iyi üniversiteleri  sıralaması her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli araştırma kuruluşları tarafından yapıldı. Polonya’nın en iyi üniversiteleri 2015 sıralamasına yapılırken çok çeşitli faktörler göz önüne alınır. Bu faktörlerin neler olduğuna birazdan değineceğim. Polonya’nın en iyi üniversiteleri hangileridir? Polonya’nın en iyi üniversitelerini belirleme kriterleri nelerdir?..

Varşova Üniversitesi

Her yıl yaklaşık 60.000 öğrencinin eğitim aldığı Varşova Üniversitesi’nin tarihi 1816’ya dayanıyor. Polonya‘nın en önemli olaylarına tanıklık etmiş 200 yıllık bu Üniversite ile ilgili verileri, sizler için hazırladığım tabloda inceleyelim;

varşova üniversitesi

Varşova Üniversitesi Bölümleri

Varşova Üniversitesi’ni biraz da olsa tanıyabildiğimize göre, 3000’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan Üniversite’nin sahip olduğu bölümlere bakabiliriz. Varşova Üniversitesi, o kadar çok fazla bölüme sahip ki, sizlere ayrıntılarıyla yazmaya sayfalar yetmez.

Bu yüzden sizlerle Varşova Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu KATALOG ‘unu paylaşmak istiyorum. Kataloğa girdiğinizde, bölüm seçiminizi yapmadan önce belirlemeniz gereken bir kriteriniz var; Full-Time (Tüm Gün) eğitim ya da Part-Time (Yarı Zamanlı) eğitim. Tercihinizi belirledikten sonra ise; Lisans, Yüksek Lisans, Doktora gibi eğitim almak istediğiniz kategoriyi seçmeniz gerekiyor.

Esasında eğitim almak istediğiniz bölüme zaten karar vermiş iseniz, işiniz daha kolay diyebilirim. Yapmanız gereken tek şey, giriş koşullarını incelemek olacaktır. Daha önce sizlerle paylaştığım  Wroclaw Teknik Üniversitesi Giriş Şartları  başlıklı yazıda belirttiğim koşullar, Varşova Üniversitesi için de geçerli diyebilirim. Yani hazırlamanız gereken belgeler neredeyse aynı.

wroclaw teknik üniversitesiWROCLAW TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GİRİŞ ŞARTLARI

Daha önce sizlerle paylaşmış olduğum Wroclaw teknik üniversitesi bölümleri hakkındaki yazımdan sonra, bir diğer merak edilen konu olan Wroclaw Teknik Üniversitesi Giriş Şartları hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istiyorum…

 

Varşova Üniversitesi Giriş Şartları

 İngilizce  ve  Lehçe  eğitim için;
 • Dil yeterliliğini kanıtlayan, en az B2 seviyesinde başarı ile alınmış İngilizce (veya Lehçe) sertifika. İngilizce için kabul edilen sertifika tiplerini buradan inceleyebilirsiniz.
 • Eğer İngilizce (ya da Lehçe) dil yeterliliğiniz yok ise, Varşova Üniversitesi tarafından açılan kurslara kayıt olma şartı. Üniversite’ye İngilizce hazırlık kursu için (ya da Lehçe hazırlık kursu için) başvuru yaptığınızda, size  Şartlı Kabul  verilecektir ve hazırlık kursunuz’un bitiminde yapılacak olan İngilizce (ya da Lehçe) sınavını geçmeniz durumunda, eğitim almak istediğiniz bölüme başlayabilirsiniz.
 • Tabi ki konu sadece dil yeterliliği ile kalmıyor. Belli başlı başvuru aşamalarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle Üniversitenin  Öğrenci İşleri  ofisi ile iletişime geçmeniz ve bazı belgeleri toparlamanız gerekiyor. Bu konu ile ilgili gereken belgelere Wroclaw Teknik Üniversitesi Giriş Şartları  konusunda da değindiğim için tekrar değinmiyorum.

LehçeLEHÇE NASIL BİR DİL VE NASIL ÖĞRENİLİR?

Polonya‘da yaşıyor ve Polonya’da eğitim alıyorsanız eğer, Polonya’nın resmi dili Lehçe ‘yi öğrenmek zorunda olmanız kaçınılmaz bir durum. Özellikle Polonyalı gençlerin büyük çoğunluğu İngilizce bilmesine rağmen, “ İngilizce bilgimle Polonya’da yaşarım” düşüncesine sahipseniz eğer, maalesef bir süre sonra bu düşünce başınıza dert olmaya başlayacaktır…

Açıkçası Varşova Üniversitesi çok fazla bölüme sahip olmasından dolayı, bölüm seçiminizi yaparken zorluk çekeceğinizi kestirmek zor değil. Bu yüzden aklınıza takılan herhangi bir konuda benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağıma emin olabilirsiniz.

Varşova Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Polonya Üniversiteleri için yeni akademik dönem genellikle  Eylül/Ekim  aylarında başlamaktadır ve kayıtları ise genellikle  Mayıs/Haziran  aylarında başlamaktadır. Ancak kayıt aşamasında, yetkili kurumlarla iletişimi koparmamanız halinde, sizleri  Temmuz  ayına kadar bekleyebileceklerdir. Bazı yüksek lisans bölümleri ise  Şubat  ayında başlamaktadır ve bu bölümler için kayıtlarınızı  Ekim/Kasım  aylarına kadar yapma şansınız vardır.


Umarım VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ VE GİRİŞ ŞARTLARI başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Yazıları Beğendiyseniz Abone Olmak İster Misiniz?

Polonya hakkında özenle hazırladığım yazıları beğeniyorsanız eğer, 2000+ abone arasına katılabilir ve yeni yazılardan öncelikli olarak haberdar olabilirsiniz!

 • salt salt

  dil yeterliliğim yok varşova üniversitesinin ingilizce hazırlık kursunun ücretini öğrenebilir miyim

  • Varşova Üniversitesinin İngilizce hazırlık ücreti 3000 Euro; ancak teyit etmek için okul ile iletişime geçmenizi öneririm 🙂

 • Murat Can Aklan

  Merhabalar. Yüksek lisans için Varşova Teknik üniversitesini istiyorum. Şuan YTÜ elektrik mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Sizden öğrenmek istediğim konular, yüksek lisansa en son ne zamana kadar başvuruda bulunabiliriz(çünkü yarı yılda şubat gibi İELTS sınavına giricem), eğer o kadar zamanım yok ise okul B2 seviyesini nasıl belirliyecek ve sınav ile belirleyeceklerse başvurduğumuz zamandan ne kadar süre sonra yolladıkları sınavı oluyoruz.Ayrıca bizden istedikleri koşullar çok katı mı ortalama ve dilden başka bizden istekleri nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

 • axyan

  Merhaba, Varşava universitesi veya baska polonya universiteleri İELTS kabul ediyor mu? Ediyorsa kac puan gerekli?

  • Merhabalar,

   Varşova üniversitesi ve Polonya’nın diğer üniversiteleri, İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayabilmeniz için IELTS, TOEFL, ETS, ESOL, BULATS gibi sınavları kabul eder. Ayrıca IELTS için en az 6.0 ve üzeri isteniyor 🙂

   Varşova üniversitesinin kabul ettiği sertifikalar ve puanlarını bu dosyada görebilirsiniz: http://www.rekrutacja.uw.edu.pl/files/pdf/English_Certificates_en.pdf

 • gzmm

  Merhabalar ,

  Varşova üniversitesi finans departmanı yüksek lisans kabülu almış ve tüm belgelerimi teslim etmiş bulunmaktayım. Bir problemim söz konusu, okulun benden talep etmiş bulunduğu “confirmation document” adı altında bulunan belgedir. İçeriği lisansın tamamlanmış yüksek lisansın başlamasında bir engel bulunmaması yöneliğindedir. Okulun beni yönlendirmesine göre belgeyi konsolosluğun tasdik etmesi lazımdı fakat konsolosluktan aldığım bilgi dolayında bunun bu sene itibariyle alınmayıp yök’e danışmam gerektiğidir. Yök’ten aldığım cevap ise “bu tür içerikte bir belge verilmeyip verilen belgenin okul tanıma belgesi” olduğu yolundadır. Şuanda ne yapmam lazım az zamanım kalmış bulunmakta ve sadece bu belge için 1 aydan fazla zaman harcamış bulunup kimseden net bilgi temin edemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhabalar,

   Açıkçası bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz “confirmation document”, sadece Erasmus öğrencilerinden istenen bir belgedir ve gidilecek üniversitenin “international office” yetkilisinden alınabilir.

   Varşova üniversitesine başvurunuzda sizden Diploma ve Transkript belgelerinizin “Apostil” edilmesi istenir. Acaba yanlış anlamış olabilir misiniz? Çünkü apostil sayesinde, Türkiye’deki eğitiminizin sonucunda aldığınız belgeleriniz, bir nevi uluslararası geçerlilik kazanır.

   Bu durumu VFS Global yetkilileriyle de konuşmanızı öneriyorum. Ayrıca istenilen belgenin Apostil olup olmadığını da Varşova Üniversitesine tekrar sorabilirsiniz.