Polonya Süresiz Oturma İzni

0
0

Selamlar. 3 yıl sözleşmeli olarak Polonya’da işe başladım. Eğer en az 5 yıl süreyle çalışırsam, süresiz oturum izni alabileceğime dair duyumlarım oldu. Bu bilgi doğru mudur? Bir diğer sorum ise yurtdışında yaşayanların 1000€ ile bedelli askerlik yapması hakkından, bu 3 yıllık sözleşmeyle yararlanabilir miyim?

 

  • Yusuf Çöllüer sordu 11 ay önce
  • son güncelleme 11 ay önce
  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Selamlar,

Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun 🙂 Dediğiniz gibi 5 yıl boyunca çalışma dolayısıyla Oturum Kartı sahibi olursanız eğer, bu sürenin sonunda kalıcı oturum izni için başvuru yapma hakkı kazanırsınız. Yani duyumlarınız doğrudur.

Bedelli askerlik konusunda 1.000 Euro avantajından yararlanmanız için belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Dolayısıyla sizin durumunuz bu şartları sağlamadığı için, sanırım yararlanamayacaksınız.

1.000 Euro ödeyerek bedelli askerlik yapma şartları:

“TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının bazı maddelerini kabul etti. Tasarının kabul edilen maddelerine göre, oturma veya çalışma iznine sahip olarak, yurtdışında en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar, 1.000 euroyu defaten ödemeleri halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Mevcut düzenlemede ödenmesi gereken para 6 bin Euroydu.”

Kaynak: Akşam

 İlgili Konular:

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*
Website