POLONYA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ 2015 SIRALAMASI

0
13629

 Polonya’nın en iyi üniversiteleri  sıralaması her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli araştırma kuruluşları tarafından yapıldı. Polonya’nın en iyi üniversiteleri 2015 sıralamasına yapılırken çok çeşitli faktörler göz önüne alınır. Bu faktörlerin neler olduğuna birazdan değineceğim.

Polonya’nın en iyi üniversiteleri hangileridir? Polonya’nın en iyi üniversitelerini belirleme kriterleri nelerdir? Polonya’nın en iyi teknik okulları hangileridir? Polonya’nın en iyi özel üniversiteleri hangileridir? Polonya’nın en iyi işletme okulları hangileridir?.. gibi, aklınıza gelebilecek her konuda bilgiyi bu yazıda bulabileceksiniz. Sözü fazla uzatmadan Polonya’nın en iyi üniversiteleri 2015 sıralamasına birlikte göz atalım.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya’nın en iyi üniversiteleri hangileridir?

Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2015 Sıralaması başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, Polonya her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri arasında önemli başarılar elde ediyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması yapan 6 tane kuruluşu ve bu kuruluşların yaptığı sıralamalar içerisinde yer alan Polonya Üniversiteleri hakkında detaylı bilgileri verdiğim için tekrar yazma gereği duymuyorum. Yine Dünyanın En İyi Üniversiteleri başlıklı yazımdan, hangi kriterlerin sıralama yapılırken baz alındığını detaylıca öğrenebilirsiniz.

Polonya’nın en iyi üniversiteleri 2015 sıralaması için ise sizlerle başka bir araştırma kuruluşunun verilerini paylaşmak istiyorum. Perspektywy isimli bu kuruluş, her yıl Polonya’nın en iyi üniversitelerini, birçok araştırma şirketinin verilerinin bir araya getirilmesi sonucunda belirler ve bizlere sunar. Perspektywy, 1998 yılında kurulmuş olan bağımsız ve kar amacı gütmeyen, devlet tarafından da desteklenen önemli bir organizasyondur. Dolayısıyla Polonya’nın en iyi üniversiteleri sıralaması hakkında bilgi edinebilmek için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Polonya’daki en iyi üniversitelerin Perspektywy tarafından hangi kriterler baz alınarak belirlendiğine ise birazdan detaylıca değineceğim.

Perspektywy tarafından yapılan Polonya’nın en iyi üniversiteler sıralamasını, yüzlerce Polonya üniversitesi içerdiği için  tam liste  halinde inceleyebilirsiniz. Ben, Polonya’nın ilk 20 üniversitesini sizlerle paylaşmak istiyorum;

Polonya’nın en iyi üniversiteleri belirleme kriterleri nelerdir?

Perspektywy tarafından yapılan Polonya’nın en iyi üniversiteler sıralaması, toplamda 7 tane başlık altında değerlendiriliyor. Polonya’nın en iyi üniversitelerini belirlerken ise şu yöntemler kullanılıyor;

  • İşverenlerin tercihleri,
  • Akademik personellerin kalitesi,
  • Yayımlanan akademik makaleler,
  • Yayımlanan akademik makalelerdeki atıflar,
  • Uluslararası bilinirlik,
  • Bilimsel araştırmaların sıklığı,
  • Bazı spesifik kriterler…

polonya'nın en iyi üniversiteleri

Polonya üniversiteleri bölümleri

Perspektywy, Polonya’nın en iyi üniversitelerini belirlerken her üniversiteyi, sağladığı eğitim olanakları ile değerlendirir. Yani örneğin bir üniversite mühendislik alanında uzmanlaşmışken, bir başka üniversite sadece tıp eğitimi alanında uzmanlaşmış olabiliyor. Dolayısıyla Perspektywy tarafından toplamda 7 bölüm belirlenmiş durumda. Her bölümün üzerine tıklayarak Polonya’nın en iyi üniversiteleri listelerine ulaşabilirsiniz. Şimdi belirlenen bu 7 bölümün hangileri olduğuna ve Polonya’daki hangi üniversitelerin kendi alanında en iyisi olduğuna bakalım…

 1-  Beşeri Bilimler Üniversiteleri — Humanities

 2-  Sosyal Bilimler Üniversiteleri — Social Sciences

 3-  Mühendislik Üniversiteleri — Engineering

 4-  Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversiteleri — Medicine and Health Care

 5-  Tarım, Ormancılık ve Veterinerlik Üniversiteleri — Agriculture, Forestry and Veterinary

 6-  Müspet Bilimler Üniversiteleri — Exact science

 7-  Doğa Bilimleri Üniversiteleri — Natural science

Polonya’nın en iyi Yüksek Lisans (Özel) üniversiteleri

Polonya’nın en iyi üniversiteleri sıralamalarını sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Eğitim almak istediğiniz her bölüm için Polonya’nın en iyi üniversiteleri sıralamalarına yukarıdan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise Polonya’da Master (Polonya’da yüksek lisans) eğitimi almak isteyenler için, yine Perspektywy tarafından yapılan Yüksek Lisans konusunda Polonya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasını sizlerle paylaşıyorum. Liste bir hayli uzun; ancak bütün üniversiteleri  tam liste  halinde inceleyebilirsiniz. Ben, Polonya’nın en iyi ilk 20 yüksek lisans özel üniversitelerini sizlerle paylaşacağım.

Polonya üniversiteleri için başvuru

Polonya Üniversiteleri dünya sıralaması bakımından oldukça iyi bir yerde diyebiliriz. Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2015 Sıralaması başlıklı yazımda da detaylı bir şekilde bahsettiğim gibi, dünya çapında yapılan araştırmalara göre Polonya, dünyanın ilk 500 üniversitesi içerisine en az 2 üniversite kaydettirmeyi başarıyor Jagiellonian Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi, Polonya için oldukça değerli üniversiteler. Dolayısıyla öğrenci kabul ederlerken de oldukça seçici davranmaları gayet normal diye düşünüyorum.

Polonya’da eğitim almaya karar veren ve direkt olarak bana ulaşan öğrencilere verdiğim ilk tavsiye; Polonya’da üniversite başvurusu yaparken, öncelikle Türkiye’de bitirmiş olduğunuz üniversite ya da lise diplomanız ile not dökümünüzü (transkript), üniversite yetkililerine iletin ve eğer sizi kendi üniversiteleri için yeterli görürler ise Polonya’da İngilizce Hazırlık ya da Lehçe Hazırlık eğitiminize başlayın.

Başvurularınız sırasında bu bahsettiğim konuya dikkat etmezseniz eğer, Polonya’da alacak olduğunuz İngilizce ya da Lehçe hazırlık eğitiminizin ardından, üniversite kaydınızı gerçekleştiremezsiniz. Ve hatta Türkiye’ye geri dönmek zorunda bile kalabilirsiniz. Polonya’da üniversite seçerken, o bölüm için uygun olup-olmadığınızı teyit ettirmeniz önemli…

Polonya üniversiteleri denklik meselesi

Yurtdışında Kolay Yoldan Diploma Almaya Son başlıklı yazımda da belirttiğim gibi YÖK, yurtdışında eğitim almak isteyenlerin çok dikkat etmeleri gereken bazı kurallar getirdi. Polonya Danışmanlık Şirketleri başlıklı yazımdan da inceleyebileceğiniz gibi, birçok Danışmanlık şirketi, açıkçası YÖK tarafından belirlenen YÖK Denkliği Nedir Ne Değildir? konusunda sizlerle yeterince bilgi paylaşmıyor.

YÖK Denklik Şartlarıyla Uyumlu Polonya’da Eğitim Olanakları konusunda bilmeniz gereken bazı önemli noktaları bu yazımda detaylıca ele almıştım. Polonya’da Eğitim almaya niyetli iseniz bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Polonya’nın en iyi üniversiteleri konusundaki yazıma burada noktayı koymadan önce, son olarak da Polonya’daki üniversitelerin ücretleri hakkında da bilgi vermek istiyorum.

Polonya üniversiteleri fiyatları

Polonya, Avrupa’da eğitim almayı düşünenler için en ideal ülkelerden birisidir. Üniversite ücretlerinin ekonomik olmasının yanı sıra, yaşam giderlerinin de diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok uygun olması, kaliteli eğitim almak isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır diyebiliriz.  Polonya’nın en iyi üniversiteleri  nin ücretleri, (bölüme, üniversiteye ve eğitim aldığınız dile göre değişmekle beraber) yıllık ortalama 1500-4500 Euro arasındadır.

Eğitiminizde Lehçe dilini seçmeniz halinde üniversite ücretleri yıllık 1000 Euro’ya kadar düşebilmektedir. Polonya’da Tıp, Dişçilik, Eczacılık gibi bölümlerin ücretleri, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bir miktar artış göstermekle beraber, yıllık 8000-9000 Euro civarındadır ki, yine de diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça uygun diyebiliriz. Ayrıca Türkiye’deki durumun tersine, Polonya’da özel okulların ücretleri, devlet okullarının ücretlerinden daha uygundur. Polonya’nın en iyi üniversiteleri, eğitim kalitesi ile fiyat kıyaslaması yapıldığında, oldukça avantajlı diyebilirim.


Umarım POLONYA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ 2015 SIRALAMASI başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Yazıları Beğendiyseniz Abone Olmak İster Misiniz?

Polonya hakkında özenle hazırladığım yazıları beğeniyorsanız eğer, 2000+ abone arasına katılabilir ve yeni yazılardan öncelikli olarak haberdar olabilirsiniz!